Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnik z Oscarem designu
Rybnicki System Informacji Miejskiej został laureatem międzynarodowej nagrody Red Dot, nazywanej Oskarem designu.
Red Dot Design Award to nagroda przyznawana od 1955 roku przez Design Zentrum Nadrenia Północna-Westfalia w Essen, w Niemczech. Uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów często nazywana jest nawet Oscarem designu.
- Red Dot to międzynarodowy "certyfikat jakości” projektu. Rybnik od dawna jest zauważany w branży projektowej - miejski System Identyfikacji Wizualnej był pozytywnie komentowany zarówno w Polsce, jak za granicą i wciąż jest przytaczany jako modelowy przykład miejskiego brandingu. Cieszy więc, że kolejny krok w porządkowaniu wizerunku i przestrzeni miasta, SIM Rybnika, również został zauważony i doceniony – przekonuje Marcin Wolny, autor projektu. - Red Dot dla miasta - to rzadkość i zasłużona nagroda dla Rybnika za “rozumienie" i umiejętne korzystanie z designu. Rybnik, jako jedno z niewielu polskich miast używa designu zarówno jako narzędzia do podnoszenia jakości przestrzeni publicznej, jak i komunikacji z mieszkańcami i w celach promocyjnych. Dotyczy to zarówno architektury, jak i przestrzeni publicznej, designu i brandingu – i śmiem twierdzić że Rybnik to najlepiej zaprojektowane polskie miasto – dodaje Marcin Wolny.
System Informacji Miejskiej to miejskie oznaczenia adresowe budynków i posesji, tablice z nazwami ulic oraz budynków użyteczności publicznej, a także drogowskazy, mapy, oznaczenia informacji na przystankach, parkingach, parkach i innych obiektach miejskich. System obejmuje też uporządkowanie oznaczeń firm – na budynkach i drogach dojazdowych. Pełni funkcję informacyjną i zdobi miasto. Jednorodne, dobre jakościowo, estetyczne i dopasowane do charakteru miasta oznaczenia są jego wizytówką.
- Dobrze zaprojektowana przestrzeń potrafi uszczęśliwiać użytkowników i bardzo się cieszę, że nasze starania o porządkowanie przestrzeni publicznej w Rybniku są zauważane. Red Dot to duże międzynarodowe wyróżnienie, często nazywane „oskarem designu” – zaznacza Kamil Styga, projektant z Urzędu Miasta Rybnika.
Inspiracją dla projektu rybnickiego systemu były tradycyjne, wypukłe tablice ulicowe z emaliowanej blachy, które są stałym elementem krajobrazu polskich miast. W Rybniku mają one jeszcze dodatkowe powiązanie z rozpoznawalną w całej Polsce Hutą Silesia.
Zespół projektowy Studio Otwarte: Marcin Wolny, Paulina Duźniak, Julek Wierzchowski, po stronie Urzędu Miasta Rybnika: Robert Cebula, Kamil Styga.
Warto dodać, że to kolejne już wyróżnienie dla tego projektu. Rybnicki System Informacji Miejskiej został laureatem nagrody głównej Dobry Wzór 2022 w kategorii Przestrzeń Publiczna, otrzymał nagrodę główną i tytuł Śląskiej Rzeczy w 17. Edycji konkursu Śląska Rzecz oraz srebrny medal KTR 2021 - nagrody przyznawanej przez Klub Twórców Reklamy.
- Połączenie estetyki z funkcjonalnością zwykle broni się samo. W przypadku naszego miasta istotną wartością dodaną są projektowe nawiązania do tradycji, do historycznego, industrialnego dziedzictwa Rybnika – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Docenianie naszych pomysłów przez profesjonalistów, to z jednej strony oczywista promocja miasta, z drugiej zaś, wyraźny sygnał, że obrany przez nas kierunek jest dobry – dodaje prezydent.
Projekt Systemu Informacji Miejskiej Rybnika to kolejny, po wdrożeniu Systemu Identyfikacji Wizualnej, etap porządkowania przestrzeni miasta.
- W 2018 roku zaczęło się od modelowej identyfikacji wizualnej miasta, później ruszył system informacji miejskiej, za który właśnie ta nagroda. Wszystkie działania o których mówię są procesem, a kolejnym krokiem porządkowania jest wdrażanie uchwały o parku kulturowym na terenie śródmieścia – mówi Kamil Styga.
Uroczyste wręczenie Red Dot Design Award odbędzie się w listopadzie br. w Berlinie.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |