Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ekopiknik z zespołem Carrantuohill w Leszczynach
Już w niedzielę 22 września w godzinach 15:00-19:00, na terenie Zameczku w Leszczynach odbędzie się Ekopiknik. Wydarzenie uświetni swoim występem zespół Carrantuohill.
W programie
Koncert zespołu Carrantuohill, który aktywnie angażuje się w działania ekologiczne.
Od lat organizuje różnorodne wydarzenia, takie jak warsztaty ekologiczne i pikniki rodzinne, podczas których promuje świadomość ekologiczną i zachowania proekologiczne. Od lat łączy też siły z Urzędem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, aby podczas Pikników Ekologicznych promować troskę o środowisko naturalne.
Liczne ekowarsztaty dla dzieci i dorosłych, EnergoRowery
Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach wykonywania puzzli z nieużywanych książek, gazet i kolorowanek, oraz wykonywania breloków do kluczy. Chętni będą mogli stworzyć również dedykowaną podkładkę pod kubek lub podstawkę z drewna. Każdy z uczestników zabawy dostanie wcześniej przygotowany plaster drewna oraz materiały potrzebne do realizacji własnego projektu - pieczątki, tusze czy lakiery eko. Chętni wykonają również własnoręcznie torby na zakupy. Dzieci i dorośli będą mogli sprawdzić ile prądu są w stanie wytworzyć pedałując
na rowerach. Do rowerów podpięty zostanie blender, dzięki czemu możliwe będzie zrobienie owocowych napojów.
Warsztaty "Permakultura"
Permakultura to sposób projektowania i prowadzenia upraw/ogrodów/przestrzeni zielonych, w taki sposób, aby wykorzystywać naturalnie występujące w przyrodzie procesy (kompostowanie, retencję wód, kooperację gatunków roślin, zwierząt, grzybów), wpasowywać się w istniejące warunki (klimatyczne, glebowe, ilości opadów, roślinne) oraz wykorzystywać lokalnie występujące gatunki i materiały - głównie naturalne - np. kompost, zrębki, słomę, siano, korę i inne.
Permakultura to także integracja społeczności wokół tematu przyrody, dbania o indywidualne/wspólne tereny zielone, ale też przyczyniania się poprzez te działania do poprawiania bioróżnorodności, zwiększenia, retencji wody, zmniejszenia wytwarzania odpadów zielonych oraz to mały krok do budowania większej samowystarczalności miast pod kątem żywnościowym. Permakulturowo można zaprojektować zarówno swój mały,przydomowy ogródek (nawet skrzynkę na balkonie), jak i skwer miejski.
W ramach warsztatów z tej tematyki będziemy zachęcać mieszkańców do kompostowania, gdyż z praktyki edukatorek ekologicznych wynika, że ludzie zapominają, że odpady zielone z ogrodów - trawa, liście, części roślin a także bioodpady z kuchni, odpowiednio kompostowane, stanowią wspaniały nawóz. Teraz w większości te odpady są wyrzucane przez mieszkańców i generuje to olbrzymie koszty dla gmin/miast. Powiemy, jak to robić prawidłowo, aby uzyskiwać drogocenny nawóz.
Przypominamy, że 24 czerwca 2024 r. Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach podjęła uchwałę Nr IV/58/24 w sprawie zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady, stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.
Ponadto:
- koło fortuny z nagrodami
- punkt informacyjny "Poprawna segregacja odpadów w Gminie i Mieście"
- ABC ochrony pszczół
- stanowisko Lasów Państwowych - edukacja i ekologia
Termin: 22 września, godz. 15.00-19.00
Miejsce: Park przy leszczyńskim Zameczku
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |