Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nielegalnie zatrudniał cudzoziemców
Czynności kontrolne prowadzone przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie Rybnika ujawniły naruszenie przepisów w zakresie pracy i zatrudnienia 4 obywateli Ukrainy.
Obywatele Ukrainy – mężczyźni w wieku 24, 28, 34 i 54 lata, pracowali na budowie jednego z prywatnych domów, w charakterze pracowników fizycznych. W trakcie kontroli okazało się, że są zatrudnieni przez właściciela posesji niezgodnie z przepisami, gdyż nie posiadają wydanych i zarejestrowanych przez niego oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy, co w przypadku obywateli Ukrainy korzystających z ułatwień w zakresie zatrudnienia w Polsce, jest niezbędnym warunkiem ich legalnej pracy. Cudzoziemcy posiadali tego typu oświadczenia, ale zarejestrowane przez innego polskiego pracodawcę – właściciela gospodarstwa rolnego. Nie mogło być to jednak podstawą do powierzenia im legalnej pracy przez pracodawcę z Rybnika. Gdyby natomiast, przed zatrudnieniem Ukraińców, zarejestrował on w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy oraz podpisał z nimi stosowne umowy, cudzoziemcy mogliby pracować u niego legalnie, gdyż przebywają w Polsce na podstawie wiz wydanych w celu wykonywania pracy. Poprzez niedopełnienie obowiązków ciążących na pracodawcy, rybniczanin naraził ich i siebie na konsekwencje wynikające z nielegalnej pracy, które dla cudzoziemców - zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, są jednoznaczne i wiążą się z koniecznością opuszczenia terytorium naszego kraju. Dlatego też Straż Graniczna wszczęła stosowne czynności administracyjne, które zakończyły się wydaniem obywatelom Ukrainy decyzji zobowiązujących do wyjazdu z Polski w nakazanym terminie. Równocześnie prowadzone jest wobec ich pracodawcy postępowanie w związku z naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Straż Graniczna przypomina, że aby polski pracodawca mógł legalnie zatrudnić obywateli Ukrainy (a także Rosji, Białorusi, Mołdowy i Gruzji) korzystających z przepisów zwalniających z obowiązku posiadania zezwoleń na pracę, jednym z niezbędnych warunków jest wystawienie i zarejestrowanie we właściwym powiatowym urzędzie pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Dotyczy to również sytuacji, gdy cudzoziemiec, który posiada wizę w celu wykonywania pracy w Polsce, chce zmienić pracodawcę. Nie można go zatrudnić na podstawie oświadczenia wydanego przez poprzedniego pracodawcę. Nowy pracodawca powinien wystawić i zarejestrować nowe oświadczenie. Gdy tego nie zrobi, cudzoziemiec świadczy pracę nielegalnie.
sosg
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |