Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zdobywaj wiedzę i nagrody – zgłoś szkołę do projektu edukacyjnego ZUS
Co to jest składka? Kim jest płatnik? W jakich życiowych sytuacjach dostaje się rentę lub zasiłek? Te oraz pokrewne zagadnienia omawiane są podczas zajęć z ZUS. Od dekady ZUS proponuje szkołom udział w różnych projektach edukacyjnych, podczas których młodzież uczy się podstawowych pojęć z ekonomii społecznej.
- Kolejne edycje tych działań, czyli „Projekt z ZUSówką” oraz „Lekcje z ZUS” już wystartowały, pierwsze zgłoszenia trafiły do oddziałów ZUS, ale wciąż można się zgłosić. Dla nauczycieli i uczniów przygotowaliśmy gotowe materiały edukacyjne. W sumie, do tej pory, w obu projektach udział wzięło ponad 860 tysięcy uczniów. Gwarancją jakości tych zajęć niech będzie to, że szkoły, które przystąpiły do projektu po raz pierwszy, zazwyczaj zostają z nami na dłużej i zgłaszają się w kolejnych edycjach. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w”Lekcjach z ZUS” i „Projekcie z ZUSówką”, ze swej strony gwarantujemy, że projekty będą w tym roku wyjątkowe, ponieważ przypadają na 90-lecie ZUS – zachęca Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Projekt z ZUSówką – szkoły podstawowe
„Projekt z ZUSówką” adresowany jest do szkół podstawowych, to jedna lekcja o ZUS-ie, a nauczyciele otrzymują gotowe materiały edukacyjne – scenariusz lekcji, prezentację oraz filmy. Po przeprowadzeniu lekcji omawiany jest konkurs dla uczniów, którego celem jest przygotowanie plakatu, filmu lub komiksu, czyli pracy artystycznej, która pokaże dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Spośród nadesłanych projektów wyłania się zwycięzców z poszczególnych kategorii. Laureaci konkursu otrzymują nagrody. Ponadto mogą oni liczyć na dodatkowe punkty wpisane na świadectwie szkolnym. Działania edukacyjne trwają między wrześniem 2024 r., a kwietniem 2025 r.
Lekcje z ZUS
„Lekcje z ZUS” to projekt adresowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Wiedza poruszana na zajęciach pozwala młodym ludziom, już po zakończeniu edukacji, podejmować świadome decyzje m.in. co do wyboru sposobu zatrudnienia. - „Lekcje z ZUS” to cykl czterech lekcji, których treści dostosowane są do młodzieży. Oprócz podstawowych zagadnień dotyczących tego z jakimi sprawami zgłaszać się do ZUS, informacji o ubezpieczeniach i świadczeniach, jest też dział mówiący o zakładaniu i prowadzeniu własnej firmy. Jak się okazuje, to temat, który bardzo interesuje młodych ludzi, bo dość chętnie deklarują, że w przyszłości chcieliby mieć swój biznes – mówi rzeczniczka.
ZUS przygotował dla uczniów i nauczycieli specjalne materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji, podręcznik dla nauczyciela, zeszyty ćwiczeń dla uczniów, filmy oraz prezentacje). Zainteresowane placówki otrzymują je w formie drukowanej, ale można je równie dobrze pobrać ze strony internetowej ZUS
Olimpiada ZUS – pilnuj terminu zgłoszenia
„Lekcje z ZUS” trwają od września 2024 r. do kwietnia 2025 r., natomiast warto się zgłosić do nich wcześniej, bo uczestnicząca w nich młodzież może zweryfikować swoją wiedzę podczas olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Olimpiada jest trzyetapowa: pierwszy etap (26 listopada 2024) odbywa się w szkole, drugi (4 marca 2025 r.) – wojewódzki – w Oddziale ZUS w Chorzowie (dla województwa śląskiego), a trzeci (15 kwietnia 2025 r.) – centralny – w Centrali ZUS w Warszawie.
I tutaj ważny jest termin zgłoszeń, czyli aby wziąć udział w olimpiadzie ZUS, trzeba szkołę i uczniów zgłosić najpóźniej do 25 października br. Szczegółowe informacje jak przystąpić do olimpiady, w jaki sposób prawidłowo zgłosić uczniów do konkursu, można uzyskać na stronie www.zus.pl/edukacja lub od koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji, którzy są dostępni w każdym oddziale ZUS, a kontakt do nich można znaleźć również na stronie internetowej ZUS.
Dla laureatów nagrody, indeksy i zwolnienia z egzaminów
Warto wziąć udział w olimpiadzie, bo na laureatów czekają cenne nagrody (laptopy, tablety oraz czytniki e-booków) oraz indeksy na uczelnie wyższe (m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Bielsko-Bialski oraz Uniwersytet Warszawski), a także dodatkowe punkty w rekrutacji na studia (m.in. do Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Pileckiego w Oświęcimiu oraz do Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), jak też upusty w opłatach za studia.
Dodatkowo, laureaci olimpiady są zwolnieni z egzaminów zawodowych w zakresie kwalifikacji:
- EKA.04. „Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej” wyodrębnionej w zawodzie szkolnictwa branżowego: technik ekonomista,
- EKA.05. „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych” wyodrębnionej w następujących zawodach szkolnictwa branżowego: technik ekonomista, technik rachunkowości.
Szczegółowe informacje o projektach znaleźć można na www.zus.pl:
- szkoły podstawowe: https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus
- szkoły średnie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/o-projekcie-lekcje-z-zus
Projektowi „Lekcje z ZUS” patronują: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Edukacji.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |