Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Trujący pył wisi nad miastem
Poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego znów został przekroczony. Złą jakość powietrza możemy obserwować już od piątku. Wtedy poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 wynosił 300 µg/m3. Spowodowane jest to warunkami meteorologicznymi w sytuacji wzmożonej wmisji zanieczyszczeń ze środków transportu, a także z pieców w których palony jest węgiel i sztuczne tworzywa.
Jak poinformowało wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, najgorsza jakość powietrza występuje na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, szczególnie w Rybniku i jego okolicach, aglomeracji górnośląskiej i w Kotlinie Żywieckiej. Jedynie na obszarach pozamiejskich w okolicach Cieszyna i Jury Krakowsko- Częstochowskiej jakość powietrza będzie na nieco lepszym poziomie.
Dominującym zanieczyszczeniem powietrza będzie pył zawieszony PM10, którego stężenia średniodobowe mogą osiągać bardzo wysokie wartości przede wszystkim w godzinach wieczornych, nocnych i wczesno-porannych.
Najbardziej narażeni na drażniące działanie pyłu zawieszonego są: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze, a także osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Dlatego też osoby te powinny unikać długotrwałego przebywania na powietrzu, a także zrezygnować ze spacerów z dziećmi.
Należy ograniczyć spalanie niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe i w przypadku posiadania odpowiedniego pieca stosować do celów grzewczych gaz, olej opałowy lub grzejniki elektryczne.
fot. internet
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |