Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wyłącz hejt, włącz szacunek. Debata w rybnickiej bibliotece
Za nami debata „Wyłącz hejt – Włącz szacunek”. Wydarzenie odbyło się w auli Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku przy ul. Szafranka 7.
Debatę otwarła Joanna Kondrat — znana wokalistka i autorka teksów — twórczyni Niebieskich Koncertów. Następnie młodszy aspirant Lesław Mandrela przywitał zgromadzonych gości oraz zwrócił uwagę na główne aspekty mowy nienawiści i hejtu wśród młodzieży i dzieci. Z kolei starszy aspirant Dariusz Jaroszewski — Zastępca Naczelnika wydziału Prewencji rybnickiej komendy zwrócił uwagę, jak ważne jest uświadomienie młodzieży szkolnej, jakie zagrożenia wynikają z hejtu oraz wskazanie miejsc, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku stania się ofiarą nienawiści.
Następnie podczas eventu aspirant sztabowy Leszek Niczek z Referatu do spraw Przestępczości nieletnich omówił aspekty prawne dotyczące mowy nienawiści i hejtu wśród najmłodszych. W dalszej części debaty Prokurator — Marek Ratajczak z Prokuratury Rejonowej w Rybniku omówił rolę instytucji w przeciwdziałaniu występowania mowy nienawiści i hejtu. Jednocześnie zaakcentował, iż hejt, to zjawisko, które może dotknąć każdego.
Alicja Satlawa-Janiec - psycholog, psychoterapeuta, specjalista uzależnień zaakcentował, że przestępstwa z nienawiści są szczególnym rodzajem przestępczości. Ich ofiarami mogą paść osoby z powodu swojej rasy, narodowości, pochodzenia etnicznego, języka, koloru skóry, religii, niepełnosprawności, czy wielu innych cech. Psycholog zawróciła uwagę, aby nie bać się, reagować, gdy jesteśmy ofiarami lub świadkami mowy nienawiści.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy, psychologowie oraz przedstawiciele kultury z miasta Rybnika i powiatu rybnickiego.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |