Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Budżet miasta na 2013 rok - stanowisko Platformy Obywatelskiej
Przedstawiony Radzie Miasta Rybnika budżet zdaniem Prezydenta jest jednym z trudniejszych budżetów w historii rybnickiego samorządu. Wynika to z dwóch powodów: nowych zadań nakładanych na samorząd oraz kurczącej się bazy dochodowej.
Warto zwrócić uwagę na te dwa czynniki - jako samorządowcy na pierwszy mamy tylko pośredni wpływ, o drugi, tj. o bazę dochodową powinniśmy szczególnie dbać i ją rozwijać, np. poprzez dobrze prowadzone inwestycje, które będą stymulować rozwój miasta. W trudnych momentach zawsze istnieje pokusa, żeby winą obarczać kogoś innego - złe prawo, aktualny rząd czy fatalną pogodę. Mamy nadzieję, że Prezydent rządzący przeszło dekadę nie będzie chował się za tego rodzaju „parawanami”. Warto tu postawić pytanie - na ile w ciągu tych lat zwiększyła się baza dochodowa miasta i czy robimy wystarczająco dużo, aby ją zwiększać? Zaproponowany budżet obok wydatków skierowanych na bieżącą działalność samorządu, które stanowią zdecydowaną większość wydatków, przedstawia również pomysły na nowe inwestycje miejskie. Sięgając do tych pomysłów przyszło nam przeżyć pewne rozczarowanie i to nie z powodu ilości przedstawionych propozycji, bo tych zawsze jest zadziwiająco dużo, ale z powodu przejmującego wrażenia, że gdzieś to już można było zobaczyć.
I tak: o modernizacji kąpieliska „Ruda” już słyszeliśmy, podobnie jak o przebudowie targowiska miejskiego (tutaj padł już swoisty rekord prawie dziesięcioletnich prób modernizowania!). Na ulicach Pod Lasem, Wielopolskiej, Rudzkiej, Wodzisławskiej, Żorskiej, Tkoczów, na Prostej nadal zapowiadane remonty nie zostały rozpoczęte lub notujemy tam spektakularne opóźnienia. Wymienione wydatki inwestycyjne, które stanowią większość inwestycji w ogóle, są tak naprawdę zaległościami z ostatnio uchwalanych budżetów - do dnia dzisiejszego niestety nie zrealizowanych. Warto w tym miejscu zauważyć, że wobec kurczenia się bazy dochodowej, prezydent nie stawia na inwestycje, które w przyszłości będą przyciągały ewentualnych inwestorów - największe fundusze (30 mln zł) przeznaczono na przebudowę obiektów sportowych, a te ze swej natury nie są dochodowe i w przyszłości będą domagały się ciągłego dofinansowania.
Tematem, na który warto zwrócić uwagę w trakcie dyskusji o budżecie jest bezpieczeństwo publiczne. Wydatki na ten cel są na stałym poziomie, jest ono co prawda w głównej części zadaniem państwa, ale samorząd lokalny w znacznym stopniu może się w to zadanie włączyć. Naszym zdaniem obecnie robi to na poziomie dostatecznym i w przyszłości można pokusić się o zwiększenie środków na ten cel. Podobnie jak w latach minionych nie żałujemy środków na promocję miasta. Promować się trzeba, ale chcielibyśmy również zobaczyć efekty tej promocji. Promocja dla samej promocji na dłuższą metę nie ma sensu, chyba że na potrzeby polityki wewnętrznej. Mamy wrażenie, że zaproponowano nam stary - nowy budżet. Chcemy dać szansę Panu Prezydentowi na dokończenie zadań rozpoczętych albo tych wpisywanych do wcześniejszych budżetów i niestety nie realizowanych. Dlatego pomimo wyżej wyrażonych pytań i wątpliwości poprzemy uchwałę budżetową na 2013 r. Czas pokaże czy umiejętnie planowano i rzetelnie go realizowano.
PO
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |