Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nowy rok, nowe możliwości!
Kończący się 2012 rok obfitował w wiele wydarzeń, które będą rzutować na to, co będzie się działo w polskiej energetyce w najbliższych latach. Pogłębiający się kryzys gospodarzy zmusił Komisję Europejską do zmiany bardzo sceptycznego stanowiska w sprawie pozyskiwania energii ze źródeł pierwotnych w Europie i chociaż jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia jestem optymistą.
Cieszę się, że nasze działania na rzecz pozyskiwania energii z węgla przynoszą wymierne korzyści. Apel o równe traktowanie energii pochodzącej z paliw kopalnych jest szeroko komentowanym wnioskiem płynącym z Europejskich Dni Węgla. Wydarzenie, które wraz z posłem Christianem Ehlerem zorganizowaliśmy już po raz trzeci skupiła przedstawicieli branży z całego świata. Liczny udział przedstawicieli związków zawodowych jest dowodem na to, że sprawa przyszłości węgla w Europie ma ponadpartyjny charakter i nie jest odbierana jedynie jako rozgrywka polityczna grupy rządzącej.
Apel o równe traktowanie paliw kopalnych dotarł do Komisarza ds. Energii. Teraz pozostaje nam cierpliwie czekać na kolejne decyzje w sprawie pakietu klimatycznego oraz Mapy Drogowej 2050. Niestety przekonaliśmy się również o bardzo niskim poziomie zaawansowania prac na rzecz technologii CCS oraz podziemnego zgazowywania węgla. Okazuje się, że jedynie silne wsparcie ze strony Komisji Europejskiej może przyśpieszyć badania związane z rozwojem tych technologii. Tutaj jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
Z radością przyjąłem decyzję o odrzuceniu poprawki wzywającej do moratorium na wydobycie gazu z łupków metodą szczelinowania hydraulicznego w Unii Europejskiej. Jest to dość jasny sygnał dla wszystkich zainteresowanych pozyskiwaniem energii z tego źródła. Nadal jestem przekonany, że gaz ten może zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy i ustabilizować na rozsądnym poziomie import gazu z Rosji. Wydarzenia te jasno obrazują jak istotną inicjatywą jest Okrągły Stół ds. gazu z łupków. To jedyne miejsce w Europie, w którym w trakcie merytorycznej dyskusji spotykają się przedstawiciele różnych frakcji skupionych w PE oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zainteresowanych tym tematem. Cały czas liczę, że coraz częściej w naszych debatach udział brać będą przedstawiciele frakcji „Zielonych”. Niestety prezentowany przez niektóre osoby radykalizm jest nie do przyjęcia.
Przewidywana nadwyżka 1,4 miliarda uprawnień emisji CO2 wraz z końcem tego roku oraz spadające ceny limitów, prowadzące do mniejszego zaangażowania w technologie niskowęglowe to główne wyzwania z jakimi musi się zmierzyć Europejski System Handlu Emisjami (ETS), tuż przed rozpoczęciem trzeciej fazy sprzedaży uprawnień w styczniu 2013r. To jasny sygnał, który wskazuje na konieczność wypracowania nowego kompromisu.
Nowy rok stwarza nowe możliwości. Nie będzie to dla nas łatwy czas, gdyż pogrążona w recesji Europa potrzebuje zdecydowanych działań, na które nie wszyscy chcą się zgodzić. Szczerze wierzę jednak w to, że rozsądek zwycięży i kolejny raz udowodnimy, że jedność którą tworzymy jest naszą największą zaletą. Życzę Wam wszystkim z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a także Nowego Roku wszystkiego najlepszego w zdrowiu i zdrowym myśleniu o przyszłości bez wyimaginowanych niedorzeczności.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Marcinkiewicz
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |