Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zwiedzaj Rybnik z przygodami
Aby dowiedzieć się więcej o Niewiadomiu i Niedobczycach warto wybrać się na przechadzkę po tych dzielnicach. Najlepiej nie na zwyczajny spacer, lecz na questing, czyli spacer z zagadkami po określonym miejscu. Forma nawiązuje do znanej harcerskiej gry w podchody.
Dzięki coraz popularniejszemu w Polsce questingowi można poznawać ciekawe miejsca, ich historię i tradycje poprzez zabawę, a jednocześnie rozwijać poczucie tożsamości z określonym regionem.
Zaletą zabawy jest niezależność – aby zwiedzić dane miejsce nie potrzebujemy przewodnika, a jedynie wydaną wcześniej broszurkę ze wskazówkami, jak poruszać się po wybranym obszarze. Ta ciekawie napisana ulotka zawiera zestaw łatwych zadań, których wykonanie pozwoli na docieranie do kolejnych punktów wycieczki. Jej zwieńczeniem, a jednocześnie nagrodą za wykonanie zadań i przejście trasy, jest odnalezienie skarbu.
W Rybniku w ten sposób zwiedzić możemy dwie dzielnice: Niewiadom oraz Niedobczyce. W Niewiadomiu quest Szychta grubiorza prowadzi po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy i przybliża codzienne życie górników, ich zwyczaje i tradycje. W Niedobczycach w zabawie pt. Pudź ze mną śląską dziołchą spacerować możemy śladami Ślązaczki przez zabytkowe osiedle familoków. Trasy zostały przygotowane przez firmę zajmującą się realizacją takich przedsięwzięć oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS we współudziale z mieszkańcami dzielnic, którzy na specjalnych warsztatach proponowali miejsca, którymi chcieliby się pochwalić.
Aby wybrać się na questingowy spacer po dzielnicach trzeba zgłosić się odpowiednio do Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” lub Domu Kultury Niedobczyce, gdzie otrzymać można potrzebne ulotki. Druki dostępne są także w Punkcie Informacji Turystycznej na Placu Wolności. Można je również pobrać na stronie questing.pl.
Rybnickie questy powstały w ramach projektu T:RAF - Twój: rozwój, aktywność, forma. Przedsięwzięcie jest inicjatywą partnerską miasta Rybnika, w imieniu którego Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku (lider) wraz z trzema organizacjami pozarządowymi (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Rybnika-Boguszowic „17-tka”, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Rybnicki Klub Piłkarski - Szkółka Piłkarska ROW Rybnik) podjął się pilotażowych działań z rewitalizacji społecznej, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej o projekcie TUTAJ.
Źródło: Urząd Miasta Rybnik
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |