Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wpadka nieuczciwego pracodawcy
Działająca w powiecie rybnickim firma nielegalnie zatrudniała obcokrajowców z byłego ZSRR. Proceder ujawniła Śląska Straż Graniczna po tym jak dostała niepokojące sygnały z inspekcji pracy.
Prowadzone przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Raciborzu działania będące wynikiem zakończonej kontroli legalności zatrudnienia w firmie specjalizującej się głównie w budowie dróg, doprowadziły do ujawnieniu szeregu nieprawidłowości dot. zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców, a w ich skutku do zatrzymania 15 ob. Ukrainy i 1 ob. Rosji. Powodem wszczęcia kontroli były niepokojące sygnały docierające do Straży Granicznej odnośnie możliwości wykorzystywania cudzoziemców przez nieuczciwego polskiego pracodawcę, jednak czynności prowadzone w dniu zatrzymania wskazały na świadomy udział ob. Ukrainy i Rosji w nielegalnym procederze. O możliwości występowania przypadków naruszaniu prawa pracy w tej firmie informowali również pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy uczestniczyli w działaniach kontrolnych.
Mężczyźni w wieku od 23 do 45 lat zostali zatrzymani w miejscu ich zamieszkiwania w trakcie przygotowywania się do wyjazdu do pracy i bezpośrednio na placu budowy. Powodem zatrzymania było naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy co skutkowało zarazem wypełnieniem przesłanek obligujących Straż Graniczną do wszczęcia procedury administracyjnej związanej z ich wydaleniem.
W prowadzonych czynnościach administracyjnych do każdego przypadku podchodzono indywidualnie, szczegółowo badając element nieświadomego wykorzystywania cudzoziemców przez nieuczciwego pracodawcę. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji przewidywano odrębne traktowanie i niewszczynanie procedury wydaleniowej.
Proceder polegał na zatrudnianiu cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych, w których określano miesięczne wynagrodzenie w wysokości 400 zł (na te kwoty wystawiane były też stosowne rachunki), co było niezgodne z warunkami określonymi w zezwoleniach. W rzeczywistości zarabiali około 1500 zł miesięcznie ale należność pobierali świadomie w sposób nieformalny, na czym najwięcej zarabiał pracodawca odprowadzając zobowiązania wobec Skarbu Państwa od zaniżonej kwoty.
Za naruszenia przez zatrzymanych przepisów wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ograniczono się do zastosowania środka o charakterze wychowawczym i poprzestano na pouczeniu. Nielegalna praca skutkowała zarazem zobowiązaniem ich do dobrowolnego opuszczenia terytorium Polski. Wobec nieuczciwego pracodawcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do właściwego sądu rejonowego.
Informacja o stwierdzonych naruszeniach została przekazana również innym właściwym organom ( odpowiednie Urzędy Skarbowe i Zakłady Ubezpieczeń Społecznych).
ŚOSG
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |