Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Poseł Marcinkiewicz stawia na węgiel
Wzrost znaczenia węgla i gazu łupkowego w dalszej dyskusji nad przyszłością energetyczną Unii Europejskiej oraz zwiększenie szans rozbudowy infrastruktury transportowej na Śląsku. Takie cele postawił sobie na 2013 rok Bogdan Marcinkiewicz, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Jednym z priorytetów eurodeputowanego jest dążenie do zapewnienia równego traktowania wszystkich źródeł energii, w tym węgla kamiennego. Poprzez szerokie propagowanie czystych technologii węglowych udowadnia w Parlamencie Europejskim, że Śląsk to przede wszystkim „Pozytywna Energia”.
18 stycznia, podczas konferencji w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym Stodoły przy ul. Cisowej w Rybniku, poseł podsumował 2012 rok. Zapowiedział również, że wciąż jego polem działalności będzie przedstawianie korzyści w zakresie produkcji energii uzyskanej z wydobycia gazu łupkowego. – Celowe jest, aby Rada Europejska podkreśliła znaczenie rodzimych źródeł energii, w tym paliw kopalnianych (węgiel, gaz łupkowy) w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Wykorzystanie takich źródeł i odpowiednie wsparcie przez UE decydować będzie nie tylko o bezpieczeństwie dostaw energii, ale także o konkurencyjności UE i zatrudnieniu. Gaz łupkowy może stanowić uzupełnienie europejskich zasobów gazu konwencjonalnego, a Polska może stać się tego idealnym przykładem – podkreśla poseł Marcinkiewicz. Dlatego też i w tym roku zostaną zorganizowane IV Europejskie Dni Węgla w Brukseli. Poseł po raz kolejny będzie chciał pokazać, że w Europie miejsce dla węgla może nadal istnieć. – Paliwa kopalne będą dominowały na świecie w najbliższych dekadach. Dlatego kolejny raz należy zadać pytanie, czy aby za szybko nie chcemy rezygnować z zasobów, jakie mamy w Europie? Czy jesteśmy w stanie wyprodukować energię ze źródeł odnawialnych w cenie zbliżonej do tej pozyskiwanej z węgla? Jedno jest pewne, Austria, Chiny i Indie nie zamierzają zmieniać swoich planów bez względu na to, co deklarują podczas spotkań klimatologów – zaznacza euro poseł.
Bogdan Marcinkiewicz poruszył również sprawę wstrzymania ogromnej inwestycji w należącej do EDF elektrowni Rybnik. Właściciel wstrzymał duży projekt RUDA wart 1,8 mld euro, który polega na zastąpieniu czterech najstarszych bloków elektrowni Rybnik, jedną efektywniejszą jednostką. Specyfiką bloku rybnickiego będzie współspalanie biomasy z węglem, co pozwoli produkować do 10 % energii zielonej i zmniejszyć emisję CO2 o 30 % w porównaniu do tradycyjnych bloków węglowych. Przy budowie nowego bloku pracę miało znaleźć około 2 tysiące osób. - Powodem, dla którego wstrzymano inwestycję, jest niezrozumiała decyzja Komisji Europejskiej w sprawie uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Polska otrzymała przydział 405 milionów ton, ale problem polega na tym, iż Komisja nie przyznała Polsce przydziału tych uprawnień dla nowych elektrowni. Od lipca 2012, kiedy decyzja zapadła, nastąpiło przeciąganie liny z KE i udowadniania sobie, że projekt RUDA to nie jest budowa nowej elektrowni, ale odtworzenie istniejącej mocy – tłumaczy.
Innym jego działaniem będzie praca nad zwiększeniem szans rozbudowy infrastruktury transportowej w regionie śląskim. – Musimy podjąć się restrukturyzacji transportu kolejowego – mówi eurodeputowany. W kolejnym budżecie UE na lata 2014-2020 znajdzie się 31,7 mld euro na transeuropejskie sieci transportowe, przy czym 21,7 mld euro będzie dostępna dla wszystkich krajów UE, a 10 mld euro tylko dla krajów korzystających z Funduszu Spójności, czyli między innymi Polski.
Marcinkiewicz jest również jedną z osób, która podpisała deklarację polityczną dotyczącą korytarza kolejowego Bałtyk-Adriatyk, przechodzącego przez województwo śląskie i znajdujące się obecnie w projekcie priorytetowych połączeń transportowych w UE.
Jego zdaniem korytarz Bałtyk-Adriatyk to szansa na stworzenie takich połączeń komunikacyjnych, które przyczynią się do wzrostu zatrudnienia i zwiększenia spójności rozwoju gospodarczego wschodniej części Unii Europejskiej. Jego utworzenie ma przynieść wymierne efekty ekonomiczne. Podstawowym celem jest wzmocnienie strategicznych powiązań krajów i regionów na osi północ-południe, poprzez poprawę ich dostępności transportowej czy też promocję nowych kierunków przepływu ludzi i towarów.
Poseł angażuje się także społecznie, m.in. w akcję „Hej pierwszaku noś odblaski na plecaku”, w ramach której najmłodsi uczniowie szkół podstawowych otrzymują elementy odblaskowe. Akcja ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na drogach. Inna akcją, którą wspiera jest kampania informacyjna dotycząca praw pasażerów linii lotniczych i podróżujących z dziećmi oraz akcja na rzecz praw pasażerów przewozów autobusowych i autokarowych. Europoseł zamierza wciąż wspierać młodą, zdolną i ambitną młodzież. Będą kontynuowane programy stażowe, konkursy młodzieżowe, Wampiriady, akcje odblaskowe oraz wykłady przybliżające działalność parlamentu. Dzięki organizacji takich konkursów jak EUROmnibus, Wielcy Europejczycy, Śląsk – pochwalmy się Europie, Czysta Energia = zdrowa energia oraz staży w parlamencie Europejskim młodzież jest motywowana do pogłębienia swojej wiedzy na temat Unii Europejskiej. Marcinkiewicz często zaprasza laureatów konkursów do wzięcia udziału w wyjazdach studyjnych do Parlamentu Europejskiego. Ponadto wspiera aktywność sportową młodzieży poprzez np. Silesia Rillski Tour, Olimpiadę z sercem czy Mistrzostwa kostki Rubika.
(czar)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |