Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Z wizytą w ZGM
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej od niedawna funkcjonuje w nowej siedzibie przy ul. Kościuszki 17. Teraz klienci mogą załatwiać swoje sprawy w lepszych warunkach.
ZGM wprowadził się do wybudowanego w 1962 i zaadaptowanego na swoje potrzeby budynku pod koniec 2012 roku. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – za kwotę 40 tys. zł zakupiono platformę dla osób niepełnosprawnych.
– Budynek został urządzony tak, by mieszkańcy swoje sprawy mogli załatwiać w pomieszczeniach znajdujących się na parterze. Parter i piętra stanowią biura Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, natomiast piwnice wykorzystywane są na pomieszczenia socjalne pracowników administracji, takie jak szatnie, łaźnie, narzędziownie. Powierzchnia użytkowa pomieszczeń biurowych to 745 m2. Cieszymy się także z tego, że udało się wygospodarować miejsce na archiwum z prawdziwego zdarzenia – podkreśla Danuta Kolasińska, dyrektor ZGM.
ZGM w nowej siedzibie
Danuta Kolasińska z dumą prezentuje budynek ZGM. Fot. A. Kolenda
Remont budynku przeprowadzony został od kwietnia do września ubiegłego roku. Koszt robót remontowo-budowlanych to 410 tys. zł. Zakres prac obejmował m.in.: rozbiórkę i wznoszenie wyznaczonych ścianek działowych, przebicie i zamurowywanie otworów drzwiowych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, przestawienie istniejących i wstawienie nowych drzwi wejściowych do budynku, wykonanie systemowych sufitów podwieszanych, wykonanie ścianek i obudów z płyt gipsowo-kartonowych na ścianach i sufitach, montaż balustrad schodowych, uzupełnienie, cyklinowanie i lakierowanie parkietów z wymianą listew przyściennych, wykonanie instalacji dla pomieszczeń socjalnych, remont instalacji centralnego ogrzewania, wykonanie instalacji p.poż., wymiana i montaż instalacji elektrycznej z osprzętem, montaż instalacji komputerowej i telefonicznej, remont sanitariatów, roboty malarskie i porządkowe, wzmocnienie stropu nad węzłem ciepłowniczym w piwnicy, przygotowanie pomieszczeń archiwum, przebudowa przyłączy: energetycznego i gazowego, montaż systemu monitoringu i ochrony budynku, adaptacja części piwnic na cele socjalno-bytowe i magazynowe.
Ponadto pomieszczenia doposażono w biurka i krzesła, zakupiono też płyty meblowe i akcesoria do montażu szaf, które składane były przez pracowników ZGM.
Robocza wizyta prezydenta w ZGM była okazją do rozmowy na temat kondycji gospodarki mieszkaniowej w Rybniku.
- Jestem zadowolony z działalności ZGM w ostatnich latach. Dużo zmieniło się w sposobie zarządzania zasobem komunalnym. Bardzo ważne jest to, że podejmowane są działania zmierzające do przeciwdziałania zadłużania się najemców – podkreśla prezydent Rybnika, Adam Fudali.
Warto podkreślić, że w ZGM wyborem najkorzystniejszej formy uregulowania długu czynszowego zajmuje się specjalnie powołany do tego celu Zespół Mediacyjny (więcej TUTAJ), który prowadzi rozmowy oraz negocjacje z lokatorami posiadającymi zadłużenie.
Zespół Mediacyjny jest alternatywą dla postępowania sądowego lub komorniczego. Te formy są jednak stosowane w stosunku do osób, które nie wyrażają woli skorzystania z żadnej formy gminnej pomocy wychodzenia z długów czynszowych.
- W ubiegłym roku pierwszy raz udało nam się osiągnąć taki wynik, że komornik ściągnął ponad 1,2 mln zaległości. W poprzednich latach były to kwoty o ponad połowę niższe – zaznacza Danuta Kolasińska.
ZGM monitoruje też sposób wykorzystywania gminnego zasobu lokali mieszkalnych. Temu służy akcja „Poznaj swojego najemcę”. Celem programu jest odzyskanie wolnych lokali mieszkalnych, używanych niezgodnie z przeznaczeniem lub zamieszkałych przez osoby nieuprawnione, a także aktualizacja kartotek lokali pod kątem ilości mieszkańców (więcej TUTAJ).
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |