Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wątpliwa przebudowa stadionu!
Już w 2003 roku Platforma Obywatelska sugerowała prezydentowi Fudalemu, że należy rozważyć przebudowę stadionu miejskiego uwzględniając potrzeby rozgrywek ekstraklasy piłkarskiej i żużla. Niosło to za sobą zmiany w ówcześnie realizowanym projekcie. Prezydent postąpił według swojego uznania nie uwzględniając racjonalnych argumentów.
Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w ramach której prezydent przeznaczył ponad 6 milionów złotych na przebudową stadionu. Wobec braku strategii sportu, jasnej polityki wspierania określonych dziedzin sportu, oceny potencjału stadionu pod względem możliwości wynajmu, braku perspektyw, aby nasze drużyny od nowego sezonu reprezentowały Rybnik w najwyższych klasach rozgrywek, decyzja o przebudowie staje się wątpliwa. Jako radni PO uważamy, iż przebudowa jest konieczna, ale wymaga ona przygotowania, dbania o szczegóły, o ważne dokumenty strategiczne wyznaczające politykę miasta w zakresie sportu na kolejne lata, tymczasem prezydent lekką ręką wydaje pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na bardziej palące problemy miasta. Czy zatem, również wobec koalicji PIS-BSR, decyzja ta jest zasadna? Warto zwrócić uwagę na to, które kluby najbardziej skorzystają z tej decyzji i kto im prezesuje! Oczywiście przedstawiciele PiS.
Zniesione opłaty w kasach Urzędu Miasta za sprawą interwencji radnej PO
Mieszkańcy Rybnika opłacając podatek w kasie Urzędu Miasta muszą ponosić dodatkowe opłaty. Wszystko przez to, że UM Rybnika powierzył obsługę kas bankowi wprowadzając w warunkach przetargu prowizję za przyjmowanie wpłat między innymi od podatków i opłat lokalnych. Już na sesji 23 stycznia 2013 roku radna Monika Krakowczyk-Piotrowska z Platformy Obywatelskiej interweniowała w tej sprawie. Pan Prezydent odpowiedział wtedy, że opłaty można regulować przez Internet, co nie jest obarczone opłatami, a prowizję w Urzędzie Miasta ustalił bank.
Radna jednak nie poddała się. Ponownie na sesji 27 lutego pytała dlaczego taką możliwość wpisano w warunkach przetargu. Otrzymała odpowiedź, że wszystkie postępowania przetargowe, przeprowadzane w Urzędzie Miasta, przygotowywane są profesjonalnie przez właściwe merytorycznie wydziały.
W związku z powyższym radna Krakowczyk-Piotrowska zwróciła się z prośbą o stanowisko do Ministerstwa Finansów. Ministerstwo w odpowiedzi zakomunikowało, iż podziela pogląd radnej, że podatnik nie może ponosić dodatkowych kosztów płacąc podatki w kasie organu podatkowego:
„Niemniej w ocenie Ministerstwa Finansów zapłata podatku w kasie organu podatkowego lub kasie banku lub innej instytucji, z którą organ podatkowy zawarł umowę na świadczenie usług w zakresie obsługi kasowej nie może generować u podatnika dodatkowych kosztów. Należy zatem uznać, że w takich przypadkach wpłata podatku nie powinna być obciążona żadnymi opłatami.”
Z dniem 2 maja 2013 roku dzięki interwencji radnej PO zawieszono pobieranie opłat.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |