Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Raport w sprawie odnawialnych źródeł energii w Europie
Parlament Europejski przyjął dzisiaj raport w sprawie odnawialnych źródeł energii w Europie. Klub PO-PSL wstrzymał się od głosu w końcowym głosowaniu ze względu na zapis o nowych celach wiążących do roku 2030, w ramach których 45% energii miałoby pochodzić z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Parlament Europejski opowiedział się w ten sposób za jeszcze wyższymi celami dotyczącymi OZE, niż zaproponowano w zielonej księdze Komisji Europejskiej (40%).
Popieramy OZE, jako jedno z ważnych źródeł energii w Europie i Polsce, ale muszą być one rozwijane w zgodzie z zasadami rynku i zdrowego rozsądku.
Zaproponowana rezolucja Parlamentu Europejskiego rozpoczyna dyskusję nad przyszłymi ramami politycznymi dla rozwoju energii odnawialnej po 2020 r. oraz dalszego wspierania integracji energii odnawialnej na wewnętrznym rynku energii w UE.
Obecnie, z uwagi na rosnący udział źródeł wykorzystujących energię wiatru i słońca, które charakteryzują się dużą niestabilnością w wytwarzaniu energii. OZE stanowi jedynie uzupełnienie bilansu energetycznego UE i przy aktualnym poziomie rozwoju tych technologii, niezbędne jest utrzymywanie mocy rezerwowych opartych na energetyce konwencjonalnej. Myślę, że w procesie osiągania konkurencyjności OZE - zdecydowany nacisk powinien być kładziony na obniżanie ich kosztów, a nie sztuczne podnoszenie cen energii konwencjonalnej, przy użyciu podatków energetycznych lub modyfikacji systemu ETS - podkreślił Bogdan Marcinkiewicz
Komisja Europejska w swoich planach powinna uwzględniać zróżnicowany potencjał państw członkowskich w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju infrastruktury energetycznej. Dlatego też niezbędnym jest przygotowanie odpowiednich analiz dotyczących zarówno potencjału OZE w poszczególnych państwach, jak i wpływu wzrostu udziału OZE w energy mix na ich gospodarki.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |