Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jakość powietrza
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 10.06.2013 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
W dniu 9.06.2013 r.:
nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3),
wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3) na stacjach w Zabrzu o 9%, Rybniku o 8%, Wodzisławiu o 4%, Dąbrowie Górniczej o 2%.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach
10-11. 06.2013 r.
W dniu 10.06.2013 (poniedziałek) pogoda w naszym regionie jest kształtowana przez niewielki ośrodek niżowy znad rejonu Moraw i Śląska, z nasuwającą się od północy strefą frontu okluzji. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana suma opadów (w czasie burz) do 30 mm. Temperatura maksymalna od 22 do 24ºC, na szczytach Beskidów od 13ºC do 15ºC. Wiatr słaby, w czasie burz dość silny i porywisty (do 18 m/s), z kierunków zachodnich.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w województwie śląskim będą korzystne, a w czasie opadów i burz - bardzo korzystne. Lokalnie możliwe będą w godzinach popołudniowych niewielkie przekroczenia 8-godzinnego docelowego stężenia ozonu troposferycznego (120 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w zakresach wartości dopuszczalnych.
W dniu 11.06.2013 (wtorek) nasunie się skraj klina wyżu azorskiego, kierującego do nas z północy chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów miejscami do 40 mm. Pod koniec doby możliwe silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność. Temperatura maksymalna od 19 do 21ºC, na szczytach Beskidów od 10 do 12ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, z kierunków północnych.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal korzystne. Od godzin wieczornych na obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu, nie należy jednak wykluczać wyższych stężeń pyłu zawieszonego PM10 o wartościach osiągających poziomy >40 µg/m3. W godzinach popołudniowych zaznaczą się podwyższone stężenia ozonu troposferycznego. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji powinny układać się generalnie na zbliżonych poziomach dopuszczalnych jak w poprzedniej dobie.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |