Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
1,3 mld złotych z PIT wróciło do śląskich podatników
Ponad 1,3 mld złotych z tytułu zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2012 trafiło do podatników z terenu województwa śląskiego. Urzędy skarbowego zrealizowały 1,4 mln. zwrotów. Najwięcej pieniędzy wróciło do podatników Urzędu Skarbowego w Rybniku (69,7 mln zł), Urzędu Skarbowego w Tychach (56,8 mln zł) oraz Urzędu Skarbowego w Sosnowcu (55,8 mln zł).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ordynacji podatkowej urząd skarbowy ma trzy miesiące do dnia złożenia zeznania na dokonanie zwrotu nadpłaconego podatku. Jeśli jednak podatnik skoryguje zeznanie termin biegnie na nowo od dnia złożenia korekty.
Termin do dokonania zwrotu podatku zmienia się również, jeśli naczelnik urzędu skarbowego skoryguje zeznanie z urzędu. Może tego dokonać w przypadku np.: błędów rachunkowych lub oczywistych pomyłek, jeżeli zmiana zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokość straty nie przekracza 1000 zł. Od takiej korekty przysługuje podatnikowi prawo do wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia doręczenia kopii skorygowanego zeznania. W takiej sytuacji zwrot należy zrealizować w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu od takiej korekty.
Nieterminowe zwroty nadpłaconego podatku przez urzędy skarbowe to prawdziwa rzadkość. W rozliczeniu PIT za rok 2012 po terminie do podatników trafiło 13 zwrotów na łączną kwotę 17 tys. złotych.
Podatnicy oczekujący zwrotu powinni pamiętać, że nie zawsze trafi do nich cała kwota oznaczona do zwrotu w zeznaniu. Nadpłata realizowana przekazem pocztowym pomniejszana jest o koszt jej dokonania. Dodatkowo nadpłata może zostać zajęta np.: na poczet niezapłaconych mandatów lub zaliczona na rzecz zaległości podatkowych.
Ważne także by zgłosić w urzędzie skarbowym, na formularzu ZAP-3, numer rachunku bankowego. Nie jest to obowiązkowe, ale przyspieszy realizację zwrotu, a także pozwoli uniknąć kosztów przekazu pocztowego. Jak mówi Barbara Grieger – Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu - jest to o tyle wygodne, że na raz zgłoszony rachunek, o ile się on nie zmienia, zwracamy nadpłatę przez wiele lat. Obniża to także koszty – dodaje Grieger - poczta pobiera opłaty, a po odbiór nadpłaty w kasie należy przyjechać do urzędu w wyznaczonym terminie.
Izba Skarbowa w Katowicach
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |