Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nowe miejsce do rekreacji i wypoczynku w Bełku
Sołectwo Bełk wzbogaciło się o nowe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Wszystko za sprawą inicjatywy lokalnej - sprawdzonej już w Bełku formy współpracy pomiędzy Gminą a samymi mieszkańcami.
W sierpniu zakończyła się realizacja projektu pn. "Zagospodarowanie terenu wokół Ośrodka Zdrowia na cele rekreacyjne – I etap". W ramach tego zadania uporządkowano teren mieszczący się obok parkingu od strony wejścia do "Sołtysówki", zakupiono i zamontowano stół betonowy do tenisa stołowego, ławki betonowe oraz kosz na śmieci. Zakupiono także kostkę brukową oraz obrzeża chodnikowe, które położono przy stole oraz koszu.
- W każdym mieście, gminie lub poszczególnych jednostkach zagospodarowuje się tereny na cele rekreacyjne. Służą one mieszkańcom, jako miejsca aktywnego wypoczynku lub pozwalają spędzić wolny czas w spokoju i z dala od codziennych spraw. W Bełku jednak, pomysł realizacji tego typu zadania zrodził się wśród samych mieszkańców sołectwa, którzy w październiku 2012 r. zwrócili się do miejscowej organizacji pozarządowej, tj. Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, o pomoc przy zdobyciu środków na ten cel, a także przy załatwieniu wszelkich formalności w realizacji zadania" - wyjaśnia wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk Michał Stokłosa.
Inicjatywa lokalna to nowa forma realizacji zadań publicznych przez administrację samorządową we współpracy z mieszkańcami wprowadzona do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2010 roku. Jeśli społeczność dostrzega potrzebę zrealizowania określonej inwestycji lub działania, może wystąpić w tej sprawie ze stosownym wnioskiem do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego. Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zasady funkcjonowania projektów realizowanych w ramach inicjatywy lokalnej określiła Rada Miejska, zaś Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny raz w roku ogłasza nabór wniosków.
Koszty realizacji zadania podzielone są na dwie strony, tj. na właściwą jednostkę terytorialną oraz mieszkańców, którzy złożyli wniosek. Wkład mieszkańców może być niefinansowy - np. w postaci pracy wykonywanej osobiście lub rzeczowej lub finansowy.
W przypadku projektu pn. "Zagospodarowanie terenu wokół Ośrodka Zdrowia na cele rekreacyjne – I etap" mieszkańcy Bełku wnieśli wkład finansowy w kwocie 500 zł oraz swoją pracę społeczną. Przy zagospodarowaniu nowego miejsca do rekreacji i wypoczynku rękawy zakasali: Jolanta Szejka, Jędrzej Teper, Henryk Marcisz, Czesław Szejka, Marek Tryzna, Marcin Roczniak, Bolesław Spendel, Leszek Szejka, Michał Stokłosa, Marcin Ptak, Paweł Zgoll, Michał Janiszewski, oraz najmłodszy uczestnik - niespełna 4-letni Bartosz Stokłosa.
Po działania w charakterze inicjatywy lokalnej bełkowianie sięgnęli już w ubiegłym roku, kiedy to na wniosek mieszkańców, zainstalowano monitoring na "Słonecznym Placu". W bieżącym roku realizowane są jeszcze dwa następne projekty: budowa systemu nawadniającego boiska sportowe na stadionie w Bełku (w realizacji) oraz wykonanie systemu alarmowego w budynkach gospodarczych przy boisku sportowym w Bełku (już zakończony).
- Inicjatywa lokalna wymaga ścisłej współpracy między jednostką samorządu terytorialnego a mieszkańcami - mówi Leszek Szejka, ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. - Przy wszystkich realizowanych zadaniach mieszkańcy otrzymują bowiem wsparcie ze strony Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, który nie tylko udzielił pomocy finansowej, ale za pośrednictwem swych jednostek organizacyjnych, tj. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Zarządu Dróg i Służb Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pomaga w załatwieniu wielu spraw organizacyjnych i formalnych. Jak podkreślają mieszkańcy, którzy biorą udział w inicjatywach lokalnych na terenie Bełku, wiele zależy od nas samych - podkreśla L. Szejka.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |