Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Eko-księża to eko-parafianie
Księża oraz przedstawiciele rad parafialnych z Górnego Śląska wzięli udział w konferencji na temat inwestycji ekologicznych instytucji kościelnych. Spotkanie w murach starego opactwa w Rudach zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic.
Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, w ostatnich latach odnowiony przez diecezję gliwicką, z udziałem środków z WFOŚiGW w Katowicach oraz Unii Europejskiej, to przykład jak skutecznie wdrażać nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Są tu pompy ciepła oraz instalacja solarna. Nieprzypadkowo więc Fundusz wybrał Rudy, by pokazać księżom efekty proekologicznych inwestycji i zachęcić ich do podobnych działań u siebie w parafiach.
- Kościół zarządza obiektami użyteczności publicznej. Księża mają najbardziej efektywny autorytet. Nie kryjemy więc, że dzięki ekologii w parafiach chcemy promować ekologię wśród wiernych, pokazywać jej pozytywne strony, kształtować odpowiednie zachowania, uczyć nowoczesnego myślenia. To dla nas duża wartość dodana, oczywiście oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych, jakie można uzyskać np. dzięki modernizacji źródeł ciepła - mówi prezes Funduszu, Gabriela Lenartowicz.
W konferencji w opactwie wzięli także udział wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk, Jarosław Orliński z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz gospodarz obiektu, ks. bp Jan Wieczorek, ordynariusz gliwicki.
Prezes Lenartowicz omówiła formy pomocy, jakie świadczy Fundusz, zasady jej udzielania a także radziła jak praktycznie podejść do tego zagadnienia. - Warto przemyśleć sprawę, tak byśmy nie otrzymali prezentu, który trudno będzie potem utrzymać - przekonywała, wskazując, że dobór odpowiedniego rozwiązania jest równie ważny jak pozyskanie dofinansowania. - W naszym Funduszu nie odrzucamy wniosków ze względu na błędy proceduralne. Pomagamy je poprawiać, bo istotny jest projekt i jego walory użytkowe - zapewniła.
Na konferencję WFOŚiGW przygotował Eko Poradnik Parafialny. - Ta publikacja, w formie folderu, trafi do instytucji kościelnych. Pokazuje, jakie inwestycje już przeprowadzono, jaki jest ich efekt. Obecnie co miesiąc zarząd rozpatruje jeden wniosek o dofinansowanie przygotowany przez instytucję kościelną - mówi rzecznik Funduszu, Piotr Biernat.
Na terenie powiatu raciborskiego z dotacji i pożyczek WFOŚiGW mogą korzystać parafie diecezji gliwickiej (gminy Kuźnia Raciborska i Nędza) i opolskiej (pozostałe samorządy) a także Brzezie z archidiecezji katowickiej. Pieniądze przeznaczone są m.in. modernizację źródeł ciepła, instalacje solarne, kotły na biomasę, pompy ciepła, renowację zieleni czy edukację ekologiczną.
(waw)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |