Apel o sprawiedliwą politykę energetyczno-klimatyczną
Przed nami czwarta edycja Europejskich Dni Węgla. Czy dostrzega Pan efekty prowadzonej przez was w Parlamencie Europejskim kampanii?
- Postrzeganie węgla, jako brudnego i mało efektywnego paliwa zmienia się. W organizowanych przez nas spotkaniach w ramach Europejskich Dni Węgla uczestniczą przedstawiciele branży z całego świata. Potencjał tego paliwa dostrzegają nawet najwięksi jego przeciwnicy. Warto pamiętać, że ogromne zasoby węgla wciąż gwarantują bezpieczeństwo energetyczne w Polsce na wiele dziesięcioleci. Jakkolwiek nieustannie trzeba przekonywać, że węgiel jest nieodzownym elementem miksu energetycznego wielu państw członkowskich w Unii Europejskiej.
W takim razie, dlaczego Europa jest przeciwna energii z tego paliwa?
– Stare technologie węglowe to niska sprawność i duża emisja szkodliwych związków uwalniających się podczas spalania. Natomiast najnowsze rozwiązania znacząco poprawiają jego efektywność. Jesteśmy w Unii Europejskiej jedynym znaczącym producentem węgla kamiennego. To nie jest na rękę producentom energii odnawialnej, która nadal nie jest tania i nie może konkurować z węglem.
- Z drugiej jednak strony Europa nie ma innego wyjścia, bo innych bogatych źródeł paliw kopalnych po prostu nie ma. Energetyka odnawialna, jako gwarancja bezpieczeństwa energetycznego w Europie jest jeszcze nutą przyszłości.
– Tak w istocie wygląda nasza przyszłość i tak zapewne się stanie, ale w obecnej sytuacji gospodarczej przedwczesne odejście od własnych źródeł paliw kopalnych nie jest dobrym rozwiązaniem. Obecny miks energetyczny Europy musi uwzględniać procentowo wszystkie źródła energii. To pozwoli w przyszłości na stopniową zmianę tych proporcji na rzecz energetyki odnawialnej. Jeśli zbyt szybko odejdziemy od węgla to może to być bardzo ryzykowne zagranie.
Dlaczego?
- Pamiętajmy, że na końcu pojawia się rachunek; jeśli nie będzie nas stać na zakup energii ze źródeł odnawialnych to z jeszcze większą premedytacją będziemy „produkować” niską emisję zanieczyszczeń w starych kotłach węglowych.
Rząd chce zabronić takiego spalania po 2020 roku.
- Obawiam się, że za 7 lat nie będziemy jeszcze na tyle zamożnym narodem by udźwignąć koszty zakupu energii z innych źródeł. Jestem przekonany, że jeśli w Polsce zabraknie węgla to wzrost popytu na gaz ziemny zdecydowanie podniesie jego cenę. To doprowadzi nas do ubóstwa energetycznego i konieczności wyboru między drogą energią, a zaspokojeniem podstawowych potrzeb egzystencjonalnych. Dlatego głównym przesłaniem tegorocznych debat w Parlamencie Europejskim jest apel o sprawiedliwą politykę energetyczno-klimatyczną w ramach poszerzonej debaty wokół celów polityki energetycznej Unii Europejskiej do roku 2030.
IV Europejskie Dni Węgla w Parlamencie Europejskim
- Bruksela w dniach 12-14 listopada kolejny raz stanie się europejską stolicą węgla - zapewnia eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz, inicjator czwartych Europejskich Dni Węgla. Głównym przesłaniem tegorocznych debat w Parlamencie Europejskim jest apel o sprawiedliwą politykę energetyczno-klimatyczną w ramach poszerzonej debaty wokół celów polityki energetycznej Unii Europejskiej do roku 2030.
- Chcemy pokazać, że w UE konieczne jest dalsze modernizowanie istniejących instalacji spalających paliwa kopalne przy jednoczesnym ograniczaniu emisji szkodliwych substancji oraz budowaniu nowych wysokosprawnych bloków energetycznych, jak i działania na rzecz rozwoju technologii CCS/CCU.
Europejski kryzys doprowadził do daleko idących zmian w myśleniu o własnych zasobach energii. Dla gospodarki UE niezbędnie potrzebna jest obecnie tania energia. Aktualnie energetyka węglowa nadal stanowi ponad 40% produkcji energii elektrycznej w Europie.
Przemówienie inauguracyjne wygłosi Prezes JSW S.A. Jarosław Zagórowski, który odniesie się do obecnych trendów na rynku oraz roli węgla w europejskiej polityce energetycznej. Gościem honorowym Europejskich Dni Węgla będzie wicepremier Janusz Piechociński, Minister Gospodarki. W zaplanowanej debacie wicepremier Piechociński przedstawi cele negocjacyjne, które Polska ma zamiar osiągnąć podczas konferencji klimatycznej COP 19 w Warszawie.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będą spotkania w ramach Europejskiego Okrągłego Stołu ds. Węgla, który stanowi formę działającej w Parlamencie Europejskim platformy dyskusyjnej o ponadpartyjnym charakterze. Podczas tego spotkania będziemy rozmawiać o istniejących projektach gazyfikacji węgla w Niemczech oraz Hiszpanii. Chcemy tym samym pokazać, że niezmiernie istotne jest aktywne zaangażowanie przemysłu węglowego oraz energetycznego w „globalizowaniu” najlepszych praktyk technicznych w Europie.