Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czerwionka.org – młodzież prowadzi portal internetowy
Uczą się nie tylko warsztatu dziennikarskiego, ale też tego, jak prowadzenie portalu internetowego wygląda od kuchni. Młodzi ludzie na portalu piszą o tym, co dzieje się w ich gminie, ale też prowadzą swoje blogi, zamieszczają zdjęcia, a od niedawna mają swoje własne studio telewizyjne.
Portal tworzą gimnazjaliści i licealiści, mieszkający w Czerwionce-Leszczynach. Portal powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk "Media Lab - portal czerwionka.org" we współpracy z Fundacją Media 3.0 dzięki dofinansowaniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ze wsparciem NWR Karbonia i Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach.
Chociaż młodzież prowadzi portal zaledwie od dwóch miesięcy, młodzi adepci dziennikarstwa mieli okazję poznać już między innymi pracę w redakcji Radia 90. Mają wydzielone zadania, jest dział redakcyjny, ale jest też dział promocji i dział handlowy. Od niedawna prowadzą swoje własne studio telewizyjne. - Spotykamy się od lipca w różnych grupach, uczestniczymy w szkoleniach i staramy się tworzyć cały portal od początku do końca. Najpierw musieliśmy wymyśleć logo i wygląd portalu i ustalić, kto czym się zajmuje. Najważniejszą rzeczą jest sam portal, przy okazji uczymy się przeprowadzać wywiady, pisać materiały dziennikarskie i robić zdjęcia. No i wszystko możemy od razu wykorzystywać. Mamy już dwa blogi, jeden kulinarny, który prowadzi Ola i blog z memami, prowadzony przez kolegę – mówią Ola i Kuba, młodzi adepci dziennikarstwa.
Uczestnicy projektu przede wszystkim koncentrują się na wydarzeniach z gminy Czerwionka-Leszczyny. - Czy jest o czym pisać? No, dzieje się dużo, ale my dopiero się uczymy o czym warto pisać i czym warto się zająć. Musimy się też dowiadywać, co się dzieje w gminie. Będziemy się starać, żeby każdy znalazł na naszym portalu coś dla siebie - mówi Justyna. - Moim zdaniem nie dzieje się aż tak dużo, ale to przecież nie jest nie wiadomo jak duże miasto - śmieje się Wojtek i dodaje: - Tak czy inaczej, dziennikarz zawsze znajdzie temat, o którym może napisać.
Sam portal od niedawna został rozbudowany o telewizję internetową, która ma niebawem ruszyć. - Obecnie tworzymy samo studio i tworzymy coś na kształt ramówki - mówi Łukasz Żyła, koordynator projektu. Młodzież ma już za sobą pierwsze doświadczenia telewizyjne. - Przeprowadziliśmy już wywiad z panem koordynatorem programu "Równać szanse" z Fundacji Dzieci i Młodzieży i z panią z firmy Karbonia z Czerwionki. Już niebawem wywiady będzie można zobaczyć na naszym portalu - opowiada Ola.
- Wielu uczestników wiąże swą przyszłość z dziennikarstwem, fotografią czy nowymi mediami. Ale przede wszystkim główne założenie projektu jest takie, aby młodzież sprawdziła się w różnych rolach społecznych, sami muszą się kontaktować z instytucjami i dbać o rozwijanie portalu - mówi Łukasz Żyła.
Niektórzy uczestnicy projektu od dawna myśleli o dziennikarstwie, inni dopiero połknęli reporterskiego bakcyla. - Ja chciałbym przede wszystkim się sprawdzić, czy się do tego nadaję. Nauczyć się jak przeprowadzać wywiady, jak kręcić filmiki. Na pewno takie umiejętności się do wielu rzeczy przydadzą - mówi Dominik. - Ja muszę przyznać, że o tym w ogóle nie myślałem, ale kto wie - przyznaje Wojtek.
Zajrzyjcie koniecznie na portal www.czerwionka.org
Pliki do pobrania |
|
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |