Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kolejne sukcesy Ośrodka Pomocy Społecznej
W piątej edycji ogólnopolskiego konkursu Strona Internetowa bez Barier ponownie najlepszy serwis projektu "T:RAF - Twój: Rozwój, Aktywność, Forma".
Spośród niemal stu zgłoszonych serwisów internetowych, organizator Fundacja Widzialni wybrała dwie strony www, które są najbardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.
Fundacja Widzialni już od pięciu lat organizuje konkurs "Strona Internetowa bez Barier", którego celem jest zainicjowanie ogólnopolskiej akcji promującej umożliwienie osobom niepełnosprawnym swobodnego dostępu do informacji w Internecie. Organizatorami tegorocznej edycji konkursu są: Fundacja Widzialni, Uniwersytet Śląski oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Rafał Trzaskowski.
Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział instytucje publiczne, organizacje, firmy komercyjne. - Chcemy poprzez konkurs popularyzować postawę świadomego tworzenia serwisów www tak by przeciwdziałać zjawisku wykluczenia cyfrowego i dyskryminacji w dostępie do informacji w przestrzeni Internetu - mówi Prezes Fundacji Widzialni Wojciech Kulesza.
- O dostępności mówi się coraz więcej. Dostrzegamy dobre intencje: powiększanie czcionek, wersje kontrastowe, ale rozwiązania te jeśli nie zadbamy o podstawy nie spełnią swojej roli - mówi Przemysław Marcinkowski, ekspert ds. dostępności Fundacji Widzialni. Co roku obserwuje się coraz większy procent stron www dostępnych dla wszystkich użytkowników Internetu. Celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk poprzez wyróżnienie tych stron, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz osób narażonych na wykluczenie cyfrowe.
Gala finałowa konkursu odbyła się w 29 listopada w Hotelu Radisson Blu w Warszawie. Podczas Gali wręczone zostały nagrody V edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier". Laureatami tej edycji konkursu zostali:
W kategorii serwisów administracji publicznej:
Zwyciężył serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, www.trafrybnik.pl - nagrodę odebrała Pani Halina Szymańska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybnik
Wyróżnienie otrzymał serwis Urzędu Transportu Kolejowego, www.utk.gov.pl - nagrodę odebrał Pan Krzysztof Dyl, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego
W kategorii serwisów komercyjnych:
Zwyciężył serwis Sanatorium Gracja z Ciechocinka, www.sanatoriumgracja.pl - nagrodę odebrał Pani Magdalena Kreps, Członek Zarządu Sanatorium Gracja
Wyróżnienie otrzymał serwis Niepublicznego Zakładu Opieki Długoterminowej - Maria Mackus, www.nzod.pl - nagrodę odebrał Pani Magdalena Kreps, Członek Zarządu Sanatorium Gracja
Do udziału w Gali zaproszeni zostali zaproszeni przedstawiciele ministerstw, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ośrodków naukowych i akademickich a także przedstawiciele administracji publicznej. Pojawiły się takie osobistości jak m.in.:
Poseł do Parlamentu Europejskiego - Rafał Trzaskowski
Prezes UPC Polska - Simon Boyd
Microsoft - Dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej - Marek Kosycarz
Pełnomocnikministrads. Rozwoju Kompetencji Cyfrowych w Administracji, Leader Cyfryzacji - Włodzimierz Marciński
Patroni konkursu:
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Rzecznik Praw Obywatelskich
Ministerstwo Edukacji
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Urząd Komunikacji Elektronicznej
Polski Związek Głuchych
Polski Związek Niewidomych
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Patroni medialni konkursu:
Gazeta Wyborcza
Polskie Radio Katowice
TVP Katowice
Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z informacjami o dwóch poprzednich edycjach Konkursu "Strona Internetowa bez Barier", w której zwyciężyły nasze strony,tj.
www.trafrybnik.pl (2012)
www.przekroczycprog.com.pl (2011)
W przeddzień (28 listopada 2013r.) finałowej Gali V Edycji Konkursu Strona Internetowa bez Barier, Europosłowie przyjęli stanowisko Parlamentu w sprawie dostępności stron internetowych sektora publicznego. Strony te będą musiały być dostosowane dla osób niepełnosprawnych i osób starszych. Dla 80 milionów osób niepełnosprawnych w UE to pierwszy krok do pełnego udziału w życiu społecznym, które nieodwracalnie związane jest dziś z Internetem. Dla nas wszystkich to liczne ułatwienia i potencjał dla rynku produktów i usług związanych z dostępnością, który szacuje się na 2 mld euro. Dyrektywa zacznie obowiązywać w styczniu 2015 roku.
W zakresie merytorycznym dostępność w UE regulować będzie norma europejska, która ma powstać najpóźniej rok od wejścia w życie dyrektywy i opierać się na standardzie WCAG 2.0. na poziomie AA. Jedyny dwuletni okres przejściowy został przewidziany dla napisów w transmisji na żywo online. Rozwiązanie to aktualnie nie obowiązuje w Polsce, ale jest już technologicznie możliwe.
Dyrektywa zacznie obowiązywać od stycznia 2015 roku. Na dostosowanie już istniejących stron kraje członkowskie będą miały czas do końca 2016 roku. Kolejny etap, który czeka Parlament, to negocjacje trójstronne z Radą i Komisją Europejską.
http://www.trafrybnik.pl/traf-powtorzyl-zeszloroczny-sukces-%2802-grudnia-2013%29,new,mg,3.html,96
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Ogłoszenia | Pokaż wszystkie » |
Niestety nie ma jeszcze żadnych ogłoszeń
Telegraf | Pokaż wszystkie » |