Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Uwaga na tlenek węgla!
Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy trafia do szpitala. Przypominamy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą tlenek węgla, czyli czad. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, które mogą uratować nasze życie.
W naszych domach czad może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń. Może być emitowany np. przez piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwo stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody. Częstą przyczyną poważnych zatruć tlenkiem węgla jest niewłaściwie działająca wentylacja. W walce z czadem najważniejsza jest profilaktyka, a więc niedopuszczenie do wytworzenia się substancji. Zachęcamy do zapoznania się z ponizszymi informacjami, które mogą uratować nasze życie.
Kilka faktów o tlenku węgla:
- Symptomy łagodnego zatrucia tlenkiem węgla są podobne do grypy i często są mylone i lekceważone
- Najbardziej na zatrucia narażone są małe dzieci
- Nawet niski poziom stężenia tlenku węgla może spowodować uszkodzenie mózgu i innych ważnych organów wewnętrznych płodu bez widocznego wpływu na organizm matki
- Statystyki pokazują, że najbardziej tragiczne wypadki zdarzają się w trakcie kąpieli w łazience
- Tlenku węgla nie można wyczuć ludzkimi zmysłami: jest bezwonny, bezbarwny, bez smaku!
Skąd się bierze tlenek węgla?
Tlenek węgla (CO) powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw węglopochodnych - węgla, drewna, węgla drzewnego, gazu, oleju opałowego. Może być emitowany przez lampy i piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwa stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody.
Tlenek węgla może się wydzielać na skutek nieprawidłowego działania urządzeń - złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej eksploatacji. Powodem pojawienia się tlenku węgla w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe.
Piecyk gazowy w małej łazience bez przewodu kominowego (lub z niedrożnym przewodem kominowym), może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 litrów tlenku węgla - dawkę, która może zabić!
Jak zapobiegać?
- Upewnić się, że urządzenia gazowe lub węglowe są zainstalowane poprawnie i działają sprawnie
- Upewnić się, że kocioł ma zapewniony dopływ powietrza z zewnątrz poprzez otwory nawiewne do pomieszczenia oraz otwory zapewniające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz budynku
- Upewnić się, że piece i kotły mają zapewnioną wentylację i wentylacja jest szczelna
- Przestrzegać corocznych kontroli urządzeń gazowych i przewodów dymowych oraz wentylacyjnych
- Czyścić regularnie przewody - zatrudnić do tego kominiarza
- Pamiętać o otwieraniu przewodów dymowych, gdy korzysta się z kominka
Najczęstszą przyczyną poważnych zatruć czadem jest niewłaściwie działająca wentylacja pomieszczeń, w których spalane jest paliwo gazowe lub stałe (węgiel, drewno). Dlatego w tych pomieszczeniach nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, nawiewników, stosuj mikrouchył w oknach.
Informacje o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla także TUTAJ.
Plakaty z serii "Czad usypia czujność" są częścią kampanii wpisanej w działania programu „Nie! Dla czadu” prowadzonego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w galerii.
UM Rybnik
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |