Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Młodzi muzycy rozsławiają Rybnik
„Każda złotówka wydana na rybnicką szkołę muzyczną, to dla miasta bardzo dobra inwestycja” – przekonywał prezydent Rybnika Adam Fudali, podczas środowej konferencji prasowej, zorganizowanej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostały ostatnie osiągnięcia artystyczne solistów oraz Orkiestry Szkoły Szafranków podczas tournee koncertowego we Francji. W dniach 7-16 grudnia soliści oraz orkiestra rybnickiej Szkoły Szafranków koncertowali we francuskim Regionie Midi-Pyrenees na zaproszenie L' Association Mazamet/Rybnik, którego przewodniczącym jest wielki przyjaciel Rybnika i Polski Jacques Beaulieu.
Środowisko kulturalne regionu, a szczególnie Miasta Mazamet doceniając poziom artystyczny pedagogów i młodzieży szkoły zorganizowało tournee koncertowe w miastach Departamentu, konsolidując wokół tego wydarzenia również liczne grupy polonijne Tuluzy zrzeszone w Stowarzyszeniu Les Amis de la Pologne. Patronat nad uroczystym koncertem finałowym, który odbył się 15 grudnia 2013 w L’Espace Apollo Michel Bourguignon (Mazamet) objął Ambasador Polski we Francji. Gośćmi honorowymi byli: Polski Konsul Honorowy Tuluzy Antoine Jankowski, Wice-Prezydent Konsulatu Generalnego Departamentu Tarn Didier Houles, Mer Mazamet Laurent Bonneville, przedstawiciele polskich i francuskich stowarzyszeń kulturalnych regionu oraz środowiska artystycznego.
Podczas koncertów zaprezentowane zostały utwory kompozytorów polskich (F. Chopina, H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, J. Glenca) i francuskich (G. Faure, C. Saint-Saensa, M. Ravela) oraz utwory świąteczne (A. Vivaldiego, A. Corelliego) i kolędy (polskie, francuskie). Soliści i orkiestra dziewięciokrotnie występowali w miastach Regionu Midi-Pyrenees: Mazamet, Albi, Laveur i Castres, w tym również podczas spotkań oficjalnych z przedstawicielami władz Departamentu Tarn i miasta Mazamet. Orkiestrę poprowadziła dyrektor szkoły Romana Kuczera, partie solowe wykonali znakomici muzycy – pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku oraz jej uczniowie.
Wszystkie koncerty przyjmowane były bardzo gorąco przez słuchaczy, owacjom nie było końca a liczne bisy przedłużały je w sposób trudny do przewidzenia.
Koncert Finałowy zaplanowany na 1,5 godziny zakończył się o godzinę później i mógłby jeszcze trwać gdyby nie troska o kondycję szczęśliwych ale bardzo już zmęczonych młodych wykonawców.
Młodzi muzycy zapewnili również oprawę muzyczną niedzielnej Mszy Św. w Mazamet, która zgromadziła nadspodziewanie dużą ilość jej uczestników, na wieść o udziale w niej polskiej młodzieży. Ponadprogramowo, na życzenie francuskich przyjaciół orkiestra „zadebiutowała” jako grupa chóralna śpiewając ulubioną przez nich pieśń „Czarna Madonna”.
„Entuzjastyczne przyjęcie naszych występów i niezwykle pozytywne opinie prasowe podkreślające profesjonalny poziom artystyczny wykonawców to nie tylko znakomita rekomendacja dla szkoły, ale przede wszystkim skuteczna promocja Rybnika, którego symbole - flaga miasta i baner reklamowy - towarzyszyły nam podczas wszystkich wydarzeń” – podkreśla Romana Kuczera, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków.
Organizatorzy tournee koncertowego L' Association Mazamet/Rybnik, na pamiątkę tego znaczącego w kalendarzu wszystkich imprez kulturalnych regionu wydarzenia, „zatrzymali” u siebie flagę Rybnika, która przekazana podczas koncertu finałowego na zawsze pozostanie symbolem sukcesów artystycznych rybnickiej szkoły muzycznej w francuskim Regionie Midi-Pyrenees.
Dyrektor szkoły Romana Kuczera, jako wyraz uznania dla działań związanych z upowszechnianiem kultury muzycznej, otrzymała podczas oficjalnego spotkania z władzami regionu Tarn w Albi Medal Pamiątkowy „Jean Jaures” wręczony przez Thierry Carcenac Président du Conseil Général du Tarn.
Druga połowa 2013 roku była dla szkoły bogata w wydarzenia o randze międzynarodowej. W lipcu muzyczna reprezentacja szkolnej orkiestry koncertowała we Włoszech (Orchestra Sinfonica Giovanile Internazionale dell’AMT, Miglianico). We wrześniu do Rybnika przybyli goście niemal z całego świata na Uroczysty Koncert z okazji Jubileuszu 80-lecia działalności szkoły udziałem Adama Makowicza i Orkiestry Symfonicznej Szkoły Szafranków pod dyr. Grzegorza Mielimąki.
Październik był miesiącem koncertów chóru PSM II ST. „Dominanta” w greckiej Larissie i orkiestry kameralnej w niemieckim Eurasburgu. Zwieńczeniem roku było tournee koncertowe solistów i orkiestry we Francji, które w całości zostało nagrane (DVD).
Te niezwykłe wydarzenie w sposób znaczący wpisuje się w obchody 80-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, która w sposób skuteczny od lat działa na rzecz rozwoju kultury muzycznej, promocji w kraju i za granicą wizerunku regionu ze społeczeństwem na europejskim poziomie świadomości kulturalnej, które z wielką determinacją stawia na młode talenty i dzięki wsparciu stymuluje ich rozwój.
Projekt zrealizowany został ze środków Miasta Rybnika.
Warto dodać, że wkrótce sfinalizowane zostaną sprawy związane z nabyciem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( Skarb Państwa) nieruchomości przy ul. Powstańców Śląskich 27, czyli siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków.
Siedziba rybnickiej Szkoły Muzycznej jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Adaptacja budynków po byłym szpitalu miejskim na potrzeby placówki trwała od lutego 2001 do września 2003 r. i kosztowała dwanaście milionów złotych. Na kwotę tę złożyła się dotacja Ministerstwa Kultury (700 tys. zł) oraz środki z budżetu miasta Rybnika w wysokości 11,3 mln zł.
W budynku o powierzchni 4.525 m2 znajduje się m.in. ponad pięćdziesiąt sal indywidualnych, sala koncertowa na 250 osób oraz sala kameralna na 100 miejsc. Zmodernizowany obiekt w pełni przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, które na poszczególne kondygnacje mogą dostać się dwoma windami lub specjalną platformą.
Rybnicka szkoła, to jedna z najbardziej znanych szkół muzycznych w kraju. Wykształciła wielu wybitnych artystów odnoszących sukcesy na krajowych i międzynarodowych scenach. Adam Makowicz, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna czy Henryk Mikołaj Górecki to tylko niektórzy z nich. Obecnie w kilku sekcjach (sekcja instrumentów dętych, smyczkowych i szarpanych, fortepianu, akordeonu i organów oraz teoretyczna) uczy się przeszło 300 uczniów. W szkole funkcjonują orkiestry: symfoniczna, rozrywkowa, kwartet smyczkowy, chóry oraz trio instrumentów dętych.
Na podstawie materiałów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków.
UM Rybnik
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |