Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czwarty pakiet kolejowy
Obecnie istnieje ponad 11 000 różnych krajowych przepisów technicznych i bezpieczeństwa, w tym 28 państw członkowskich, co znacznie utrudnia konkurencję i prowadzi do nadmiernych kosztów administracyjnych. Uwolnienie rynków krajowych może prowadzić do 250 000 nowych miejsc pracy i lepszych usług dla pasażerów.
W ramach prac nad pakietem kolejowym została złożona poprawka, która odnosiła się do małych struktur kolejowych takich jak PKP LHS. Możliwości wyłączenia spod zakresu dyrektywy przedsiębiorstw operujących na liniach o długości poniżej 500 km uzyskała zdecydowane poparcie Parlamentu Europejskiego podczas wczorajszego głosowania.
W wielu krajach europejskich, w tym m.in. w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, istnieją sieci kolejowe niezarządzane przez głównego zarządcę infrastruktury danego kraju członkowskiego. Są to przedsiębiorstwa, które nadal bazują na wyłączeniu z dyrektywy 2012/34 w oparciu o kryterium regionalności. Dobrze się stało, że większość parlamentarna zdecydowanie poparła model zarządzania i eksploatowania przez małe przedsiębiorstwa regionalne, jaki występuję w Polsce na przykładzie PKP LHS – Bogdan Marcinkiewicz eurodeputowany ze Śląska.
Czwarty pakiet kolejowy ma na celu rozwiązanie problemów rozdrobnienia i zamkniętych rynków kolejowych poprzez:
- Zapewnienie operatorom swobody świadczenia usług krajowego transportu pasażerskiego w Europie,
- Zapewnienie przejrzystości przepływów finansowych między operatorami zarządzającymi infrastrukturą i siecią,
- Poprawa obowiązków użyteczności publicznej poprzez ustanowienie obowiązkowych kryteriów efektywności (np. liczby pasażerów, punktualność, częstotliwość i satysfakcji klienta),
- Ustanowienie zharmonizowanych europejskich norm technicznych.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |