Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rewolucja śmieciowa do poprawki
Znane są już założenia poselskiego projektu zmian w tzw. ustawie śmieciowej. Kierunek swoich zmian nakreśliło również ministerstwo środowiska. Co czeka zwykłych zjadaczy chleba i gminy? Ci pierwsi, jeśli nie uiszczą opłaty śmieciowej, muszą się liczyć z interwencją urzędu skarbowego.
Już nie wójt czy burmistrz, a naczelnik urzędu skarbowego ma być odpowiedzialny za ściąganie należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina ma zapewniać właścicielom nieruchomości pozbywanie się wszystkich rodzajów odpadów komunalnych - takie m.in. zmiany w ustawie o gospodarce odpadami zawiera projekt nowelizacji opracowany przez grupę posłów PO, pod którym są akurat zbierane podpisy.
W nowelizacji znajdą się zmiany doprecyzowujące pojęcie właściciela nieruchomości, a więc wskazujące na kim ciążą obowiązki w przypadku gdy kilka podmiotów równocześnie spełnia definicję właściciela nieruchomości. W przypadku budynków, w których wyodrębniono własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości przejmie osoba lub osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, zarząd spółdzielni bądź właściciel lokalu (jeśli zarząd nie został wybrany).
Obowiązkiem selektywnego zbierania objęto popiół z palenisk domowych, tak aby nie był usuwany łącznie ze zmieszanymi odpadami komunalnymi, co powoduje zanieczyszczenie pozostałych odpadów pozyskiwanych ze zmieszanych odpadów i trudności z eksploatacją instalacji do sortowania odpadów (np. nadmierne pylenie lub oblepianie urządzeń).
Nowela ustali również minimalną częstotliwość odbioru śmieci. W przypadku odpadów zmieszanych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne, od kwietnia do października będzie się to odbywało nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie w przypadku domów jednorodzinnych i nie rzadziej niż raz na tydzień - w przypadku budynków.
Projekt przewiduje również ułatwienia w kwestii sporządzania deklaracji śmieciowych. Właściciel nieruchomości nie będzie musiał składać ich ponownie, jeśli gmina zmieni opłaty za śmieci.
Spore zmiany mają dotyczyć samorządów. Resort środowiska sygnalizuje, że może dojść do zwolnienia gmin z obowiązku ogłaszania przetargów na wywóz i zagospodarowanie odpadów. Miasto będzie mogło np. zlecić to w trybie bezprzetargowym swojej firmie.
(w), PAP, portalsamorzadowy.pl
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |