Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tor do wyścigów kłusaczych powstanie w Rybniku
Pomiędzy Miastem Rybnik, a przedstawicielami „Fundacji na rzecz budowy torów kłusaczych wraz z infrastrukturą”, podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia toru do wyścigów klusaczych w Rybniku. Tor taki, wraz z boiskiem do gry w polo i infrastrukturą towarzyszącą, miałby powstać na terenach zlokalizowanych w sąsiedztwie modernizowanego kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Ruda”. Fundacja planuje budowę toru dla prężnie rozwijającej się, nowej jeszcze dyscypliny sportu jeździeckiego, jakim są wyścigi kłusaków.
Pasjonaci tego rodzaju wyścigów działają w Polsce od roku 1994, zaś od 2004 roku wyścigi takie odbywają się na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych. W kolejnych latach, Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków będące "kolebką" Fundacji, swoimi staraniami doprowadziło do zapoczątkowania wyścigów kłusaczych w Sopocie oraz na Służewcu w Warszawie.
Realizacja takiej inwestycji na terenie "Rudy" byłaby pierwszą tego typu nowoczesną inwestycją w Polsce. Aktualnie bowiem wszystkie miejskie (Służewiec w Warszawie, Partynice we Wrocławiu oraz tor w Sopocie), funkcjonujące obecnie tory są spadkiem okresu międzywojennego.
Wyścigi kłusaków są organizowane w Polsce we współpracy z francuską organizacją o nazwie Towarzystwo Zachęty do Hodowli Konia Francuskiego Cheval France. Obecnie polskie Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków aspiruje do przyjęcia do Europejskiej Federacji Kłusa UET (Union Europenne du Trot).
Posiadanie zatem homologowanego toru kłusaczego jaki przedstawiciele Fundacji chcą zbudować w Rybniku oraz członkostwo w UET daje możliwość organizowania gonitw w ramach współpracy Totalizatora Sportowego - Traf z francuskim operatorem zakładów wzajemnych PMU, na które można robić zakłady na całym świecie. Same gonitwy są również transmitowane we wszystkie miejsca, gdzie docierają relacje z wyścigów konnych.
W ramach realizacji kompleksu sportowego planowana jest też budowa boiska do gry w polo. Jak przekonują przedstawiciele Fundacji, ta nowa i widowiskowa dyscyplina sportu zdobywa duże uznanie i prężnie rozwija się w Polsce, zaś sam teren boiska do gry w polo może być wykorzystywany również do organizowania innych konkursów pozostałych konkurencji jeździeckich.
źródło: UM Rybnik
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |