Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Program LIFE na Śląsku dzięki Rybnikowi
Po apelu prezydenta Rybnika, Adama Fudalego, Zarząd Województwa Śląskiego zdecydował się na przystąpienie do realizacji programu LIFE, którego celem będzie realizacja działań na rzecz ochrony powietrza.
W skierowanym do Marszałka Województwa Śląskiego, Mirosława Sekuły, piśmie z 2 kwietnia br., prezydent Rybnika, Adam Fudali, przekonywał, że integracja podejmowanych przez różne gminy działań na rzecz ochrony powietrza pozwoli na osiągnięcie większej efektywności. Taką integrację zapewnić może właśnie udział w programie LIFE, w którym wspólny projekt na rzecz ochrony powietrza mogłyby realizować: południowa Polska, Czechy i Słowacja. O jego zaletach Adam Fudali przekonywał Marszałka Województwa Śląskiego także podczas sesji wyjazdowej Sejmiku Śląskiego, która 5 maja br. odbyła się w Rybniku.
- Jestem przekonany, że wspólny projekt to duża szansa dla całego regionu. To nie tylko dodatkowe środki finansowe wspierające realizację programu ochrony powietrza w województwie śląskim, to również sygnał kierowany w stronę Komisji Europejskiej, że region jest świadomy skali problemu jakości powietrza, a ochrona powietrza stanowi priorytet dla władz regionalnych i lokalnych. To także wsparcie w procesie negocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie działań ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza. Udział w projekcie niewątpliwie zwiększy zrozumienie po stronie Komisji Europejskiej potrzeb i priorytetów w zakresie ochrony powietrza w województwie śląskim – podkreślał w piśmie prezydent Rybnika, Adam Fudali.
W odpowiedzi na postulat prezydenta Rybnika, Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę, w której wyraża wolę realizacji projektu zintegrowanego w ramach programu LIFE, którego celem będzie kompleksowe rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza.
W ramach projektu planowane jest m.in.: przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej, dokonanie diagnozy aktualnego stanu jakości powietrza oraz działań na rzecz poprawy jakości powietrza, rozbudowa i integracja funkcjonalności istniejących systemów i narzędzi zarządzania jakością powietrza, stworzenie systemu kształcenia kadr w zakresie efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej, rozbudowa infrastruktury laboratorium badań nad emisją pyłu i zanieczyszczeń gazowych z instalacji spalania małej mocy oraz testowania i certyfikacji odnośnych metod redukcji emisji, stworzenie infrastruktury pomiarowej dla potrzeb monitorowania efektów wdrażania programów ochrony powietrza i struktury emisji ze spalania, opracowanie międzynarodowej strategii i narzędzi zarządzania jakością powietrza w tzw. „hot-spotach” Europu Środkowej.
Z uwagi na stan jakości powietrza w województwie śląskim, teren miasta Rybnika i powiatu rybnickiego kwalifikuje się do ujęcia w ww. strategii właśnie jako „hot spot”. Program LIFE realizowany będzie w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Warto zauważyć, że Rybnik, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014-2020 przewiduje realizację projektów wsparcia dla osób, które zastąpią dotychczasowe źródła energii na bardziej ekologiczne lub zdecydują się na korzystanie ze źródeł energii odnawialnej. Miasto zabezpieczyło też środki na opracowanie kompleksowego planu gospodarki niskoemisyjnej. Udział w programie LIFE pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez miasto przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności działań.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |