Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Seniorzy na rzecz poprawy jakości życia w gminie
Seniorzy z Czerwionki-Leszczyn realizujący projekt „Senior: enter” podejmują kolejne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia w lokalnej społeczności. W czerwcu uczestnicy projektu wzięli udział w wizycie studyjnej w Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach. To prężnie działający ośrodek, w którym seniorzy aktywnie angażują się na rzecz lokalnej społeczności. CIS działa na terenie Gliwic od 1992 r. i zrzesza ponad 40 osób. Statutowym celem tej organizacji jest inspirowanie, wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych, szczególnie o charakterze lokalnym lub regionalnym.
Podczas spotkania z Joanną Sarre, Prezesem CIS, seniorzy z Czerwionki-Leszczyn uzyskali informacje o programie “PESEL to nie wszystko” realizowanym od listopada 2012r. do czerwca 2013r. Jego celem było uwrażliwienie mieszkańców Gliwic i zmotywowanie ich do długofalowego zaangażowania w sprawy istotne społecznie, obserwowane w pobliżu miejsca swego zamieszkania. Skierowany był głownie (chociaż nie tylko) do osób starszych, którzy mogą i chcą służyć społeczności lokalnej swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym. W ramach tego programu pozyskano aktywną grupę wolontariuszy, z której wyłoniono zespół fachowców, zaangażowanych w realizacje programu. Utworzono i prowadzono społecznościowy portal www.antyknot.pl, na który przyjmowane były obserwacje pozytywnych i negatywnych faktów wartych upublicznienia, a zgłaszanych przez mieszkańców Gliwic. Ponadto opracowano i wydano Poradnik „ABC aktywnego obywatela”, który w przystępnej formie wyjaśnia akty prawne najbardziej przydatne szaremu obywatelowi w kontaktach z władzą lokalną, w dialogu z urzędnikami (na przykładzie wybranych dokumentów Miasta Gliwic). Program „Pesel – to nie wszystko” był współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013.
Na zakończenie spotkania Joanna Sarre podkreśliła, że "stając się podmiotem społecznego zaangażowania sami (stajemy się aktywnymi uczestnikami życia społeczności lokalnych – czujemy się potrzebni) włączamy się w poprawę jakości życia. Sami możemy dostarczać informacji i przykładów tzw. antyknotów - utrudnień, nieprzemyślanych inwestycji, rozwiązań architektonicznych, itp. - z naszego bezpośredniego otoczenia i w ten sposób poprawiać je".
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |