Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Profile pomocy dla osób bezrobotnych
Wprowadzenie idei profilowania pomocy dla osób bezrobotnych jest m.in. wynikiem wyzwań przed jakimi stoją Publiczne Służby Zatrudnienia w Polsce oraz dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Koncepcja ta została wprowadzona do praktyki urzędów pracy na podstawie zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 14 marca 2014 r.
Analizując doświadczenia krajów Unii Europejskiej oraz polskich urzędów pracy w zakresie sposobów ustalania profili pomocy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło nowe narzędzie, które ma wspierać pracowników urzędów pracy w optymalizowaniu pomocy dla osób bezrobotnych. Jest to Kwestionariusz do profilowania pomocy dla bezrobotnych, czyli kwestionariusz wywiadu, który składa się z 24 pytań zamkniętych, do których przyporządkowane zostały możliwe odpowiedzi. Wprowadzenie nowego narzędzia zostało poprzedzone pilotażem - w okresie od lipca do września 2013 roku - w 24 powiatowych urzędach pracy. W teście uczestniczyło blisko 6 tysięcy osób bezrobotnych. Wyniki pilotażu poddano szczegółowej analizie i wprowadzono niezbędne zmiany.
Z końcem maja bieżącego roku urzędy pracy w całej Polsce rozpoczęły wdrożenie ww. procedury. Koncepcja profilowania pomocy wprowadza trzy profile: profil pomocy I - przewidziany dla osób aktywnych, profil pomocy II - przewidziany dla osób wymagających wsparcia i profil pomocy III - dla osób oddalonych od rynku pracy. W związku z tym każda osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy musi mieć ustalony profil, czyli w rozmowie z doradcą klienta musi odpowiedzieć na pytania zawarte w kwestionariuszu. Na podstawie udzielonych odpowiedzi zostaje określony profil pomocy. Następnym krokiem jest wspólne opracowanie - przez doradcę i bezrobotnego - Indywidualnego Planu Działania. To on powinien zawierać optymalną ścieżkę pomocy określającą dostępne usługi i instrumenty rynku pracy w zależności od danego profilu.
Przedstawiona powyżej, nowa procedura obsługi osób bezrobotnych - docelowo po sprofilowaniu wszystkich bezrobotnych - powinna zwiększyć efektywność wydatkowania środków finansowych oraz zwiększyć skuteczność działań pomocowych skierowanych do określonych grup bezrobotnych.
Na zakończenie warto zauważyć, że Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku sprofilował już 2594 osoby - 37% z 7063 ogółu bezrobotnych (170 osób posiada pierwszy profil pomocy, 1881 drugi, 543 osoby należą do trzeciego profilu pomocy). Dane te zawiera również artykuł: „W Katowicach i Rybniku profile pomocy już dla 30 proc. bezrobotnych”. Zapraszamy do lektury.
Pliki do pobrania |
|
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |