Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Supernowoczesny Radar na Górze Św. Anny
Supernowoczesny Radar na Górze Św. Anny poprawi bezpieczeństwo powodziowe na Śląsku. Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielił dotacji do kwoty 4 805 161,13 zł Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowemu Instytutowi Badawczemu w Warszawie na budowę stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny. Radar obejmie zasięgiem obszar województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego o powierzchni 41 700 km2, na którym zamieszkuje 8,5 mln ludzi.
Radar umożliwi dokładniejsze prognozowanie zagrożeń oraz szybsze ostrzeganie przed nimi ludności poprzez:
- objęcie skutecznym zasięgiem radarowym obszarów źródłowych Odry, Opawy i Ostrawicy oraz ich górnych biegów,
- poprawę dokładności pomiaru natężenia opadów i prognozowania zasilania w/w rzek w wody opadowe,
- monitorowanie groźnych zjawisk meteorologicznych związanych z wiatrem na obszarze województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego,
- ocenę stanu skupienia hydrometeorów (rozróżnia deszcz, grad, śnieg).
Na terenie woj. śląskiego w efektywnym działaniu nowego radaru znajdą się wszystkie zlewnie polskich dopływów górnej Odry, szczególnie Psiny, Kłodnicy, Rudy i Bierawki. Zapewni to wysoką gwarancję informacji o opadach w dorzeczu górnej Odry, szczególnie w zlewniach zasilających zbiorniki Dzierżno i Rybnik.
Radar na Górze św. Anny zostanie zintegrowany z systemem POLRAD. Uwzględniając dodatkowo planowane wdrożenie systemu INCA można stwierdzić, że planowana inwestycja umożliwi lepsze prognozowanie hydrologiczne i sterowanie kaskadą zbiorników w celu uzyskania co najmniej 24 godzinnego czasu wyprzedzenia dla planowanych odpływów z tych zbiorników oraz 48 godzinnego wyprzedzenia ostrzeżeń o katastrofalnych wzrostach stanów wody na dolnej Nysie Kłodzkiej i Odrze poniżej ujścia Nysy.
Całkowity koszt budowy radaru wyniesie ok. 12,7 mln zł (netto), zadanie jest także współfinansowane ze środków wojewódzkich funduszy w Opolu (2,9 mln zł) i Wrocławiu (2,4 mln zł).
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |