Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Już w przyszłym roku będzie można w 40 minut dojechać z Rybnika do Chałupek
Dzisiaj w Wodzisławiu Śląskim nastąpiło podpisanie umowy dotyczącej rewitalizacji połączenia kolejowego Rybnik – Chałupki. Dzięki tej inwestycji będzie można w około 40 minut dojechać z Rybnika do Chałupek! Odnowienie obejmie pełną wymianę torów i sieci trakcyjnych na odcinku liczącym 32 kilometry.
Już w przyszłym roku będzie można bezpieczniej i komfortowo podróżować kleją na trasie Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki. – Rozpoczęcie inwestycji będzie, gdy tylko zakończymy projektowanie i projekty uzyskają wszystkie zgody środowiskowe i inne, które zależą głównie od władz lokalnych. Natomiast zakończenie inwestycji przewidywane jest na koniec października przyszłego roku o ile wszystko pójdzie głado. Przypomnę, że projekt jest bardzo opóźniony – podkreślał Stefan Bekir Assanowicz prezes zarządu Rubau Polska.
Wyremontowane tory, odnowione perony i nowa infrastruktura pasażerska zapewni podróżnym komfort. Inwestycja ta obejmie przebudowę 13 peronów, które zostaną wyposażone m.in. w wiaty dla podróżnych, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach będzie bezpieczniej za sprawą zamontowanego monitoringu. W ramach prac PLK zamontuje 39 nowych rozjazdów i wyremontuje 31 mostów, wiaduktów i innych obiektów, co pozowali na to, aby pociągi pasażerskie rozwinęły prędkość 80 hm/h. - Rewitalizacja to najszybsza i najtańsza metoda usprawnienia ruchu na linii kolejowej, pozwalająca na likwidację ograniczeń i prędkości oraz zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia ruchu. To dobry sposób na wykorzystanie unijnych dotacji – powiedział Remigiusz Paszkiewicz, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. W podpisaniu umowy brali udział m.in. Adam Zdziebło, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, przedstawiciele ze strony wykonawcy inwestora a także przedstawiciele władz lokalnych.
Natomiast, jaki udział w tej rewitalizacji będzie miało miasto Wodzisław Śląskim? - To jest efekt wspólnych skoordynowanych działań miasta, samorządowców, parlamentarzystów, ministerstwa i PKP TLK – rozpoczyna się rewitalizacja samej linii. Bez rewitalizacji linii trudno by było mówić o podjęciu ostatecznej decyzji ze strony miasta zaangażowanego w budowę centrum przesiadkowego, przejęcie dworca. Podpisanie dzisiejszej umowy stwarza możliwość już podejścia ostatecznych rozmów, które się toczą już od dłuższego czasu na temat przejęcia budynku dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim przez miasto – mówi Dariusz Szymczak wiceprezydent Wodzisława Śląskiego. Miasto zgłosiło projekt dofinasowania ze środków unijnych w nowej perspektywie budowy centrum przesiadkowego daje to gwarancje wykorzystania środków i zapewnieni za równo infrastrukturę peronową i kolejową, która jest realizowana w tym projekcie, ale również przebudowy samego dworca. Jak wiemy nie jest w najtragiczniejszym stanie- patrząc na różne dworce w Polsce, ale również pozostawia wiele do życzenia. Od dłużnego czasu nie zapewnia możliwości obsługi podróżnych w formie sprzedaży biletów i poczekalni. Jesteśmy w trakcie rozmów natomiast ostatecznie ustalone zostaną zasady w tym finansowe zasady przejęcia przez miasto tego budynku i od tego momentu będziemy mogli rozpocząć projektowanie centrum przesiadkowego – podkreśla Dariusz Szymczak.
Pracami zajmuje się konsorcjum firm Rubau Polska, Construcciones Rubau, Rover Alcisa. Zakończenie praz zgodnie z umową przewidziano na 30 października 2015 roku. Natomiast koszt prac wynosi 159,7 mln zł przy dofinasowaniu przez Unię Europejska ze środków Funduszu Spójności w Ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 98 mln złotych.
Dawid Machecki
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |