Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
13. edycja Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego - RePeFeNe 2014
W programie znalazło się mnóstwo filmowych atrakcji: konkurs na najlepszy szkolny lipdub,konkursy filmów niezależnych w trzech kategoriach, Filmowy Wieczór Sztuk ze spotkaniem z małżeństwem aktorskim,Martyną Kliszewską i Jakubem Przebindowskim, muzyką filmową i wernisażami wystaw plastycznych i fotograficznych, premiera nowego filmu fabularnego Szymona Stoczka pt. "MacGuffin". Ciekawostką są warsztaty z charakteryzacji filmowej, które poprowadzi Nikolo Đoko Mijadžević - maski, rany i deformacje z latexu. Na warsztaty ilość miejsc ograniczona! Zapraszamy do zapoznania się z programem RePeFeNe.
Program:
piątek, 12 września:
11.00 - Konkurs na Najlepszy szkolny LipDub - Dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
wstęp wolny.
18.00 - Filmowy Wieczór Sztuk - W programie:
Wernisaż wystawy Martyny Kliszewskiej – malarstwo, tkanina, asamblaż,
Wernisaż wystawy fotografii pt. "Tańcząc na piasku" - wystawa uczestników Pracowni Fotograficzniej DK Chwałowice,
Wernisaż wystawy fotografii Roberta Wolańskiego – portrety zrobione smartfonem.Spotkanie autorskie z małżeństwem aktorskim: Martyną Kliszewską i Jakubem Przebindowskim,
Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu wokalistów Studia Wokalnego pod kierownictwem Jarosława Hanika,
wstęp wolny.
Martyna Kliszewska- absolwentka wydziału aktorskiego P.W.S.T. w Krakowie oraz wydziału tkactwa artystycznego Liceum Plastycznego w Bielsku- Białej. Obok pracy scenicznej zajmuje się również malarstwem i sztukami pięknymi. W swojej twórczości wypowiada się na wielu płaszczyznach, nie ograniczając się wyłącznie do jednej techniki, chętnie podejmując nowe wyzwania tematyczne i warsztatowe.
W latach 2005- 2007 zajmowała się sztuką użytkową. W 2005 roku w Galerii RED w Krakowie wystawiła kilka unikatowych lamp według własnego projektu i wykonania, przyjętych z uznaniem przez krakowską krytykę ( Andrzej Warzecha „ W świetlistym kręgu. Wiszące i stojące lampy Martyny Kliszewskiej” Dziennik Polski Kraków ). Rok później w 2006, podjęła współpracę z warszawską Galerią Sztuki Użytkowej OPERA , gdzie wystawiała kolejne prace. Od 2009 roku powróciła do malarstwa i tkactwa artystycznego a w ostatnim czasie zajęła się również asamblażem. Jej prace to zmysłowe i sensualne spojrzenie na świat, którym artystka, niezależnie od formy i tematu, dyskretnie dzieli się z odbiorcą.
Charakterystyczna paleta, spontaniczne podejście do ujęcia malarskiego, osobiste zaangażowanie to cechy spójne tej twórczości.
Wystawa Malarstwo Tkanina Asamblaż jest prezentacją ostatnich prac artystki. Pierwotność natury, jej witalność, erotyka, choć w przetworzonej, czasem abstrakcyjnej formie, zdecydowanie wybijają się na plan pierwszy przedstawianych obrazów i tkanin.
Odrębny nurt stanowią asamblaże. Ta coraz rzadziej spotykana technika zdaje się wręcz wymarzonym medium, dzięki któremu Kliszewska tworząc obiekty komentuje takie zjawiska jak konsumpcja czy powszechna industrializacja, wpisując się tym samym w międzynarodową grupę twórców zamiłowanych w recyclingu.
Jakub Przebindowski- aktor, autor sztuk teatralnych i muzyki pisanej do przedstawień w teatrze. Absolwent PWST w Krakowie. Zadebiutował rolą Julka Małeckiego w filmie Andrzeja Wajdy „Wielki Tydzień“. Z reżyserem tym spotkał się jeszcze kilkakrotnie ( „Bigda idzie“, „Katyń“, „Makbet“). Zagrał również Andrzeja Gołąbka w „Sławie i chwale“ w reżyserii Kazimierza Kutza, Emanuela w „Tygrysach Europy“ u Jerzego Gruzy, w „Przedwiośniu“ Filipa Bajona, „ Syzyfowych pracach“ Pawła Komorowskiego i innych. Popularność przyniósł mu udział w serialach telewizyjnych „ Magda M“, „ M jak miłość“, „ Na Wspólnej“. Obecnie gra komediową postać Adama Steca, kierownika gminnego ośrodka kultury i ekologa w serialu „ Blondynka“. Związny z Narodowym Teatrem Starym, krakowskim Teatrem Stu oraz warszawskimi teatrami IMKA i Kamienica. Jego najnowsza sztuka „ Hiszpańska mucha“ jest wystawiana w Teatrze Kamienica w Warszawie. W 2008 roku wydał zbiór wierszy dla dzieci pt. „ Dzikie zwierzenia i inne zdarzenia“.
"Tańcząc na piasku" :
Swoje prace prezentują: Joanna Chrószcz, Magdalena Piestrak, Zbigniew Karwot, Przemysław Lemke, Bogusław Sitko i Jarosław Lasota.
Wystawa to efekt połączenia twórczych pasji uczestników zajęć prowadzonych w Domu Kultury Chwałowice. Na fotograficznym planie w scenerii małej piaskowni, spotkali się adepci fotografii z Pracowni Fotograficznej prowadzonej przez instruktora, fotografika i pedagoga - Jarosława Lasotę i członkinie Zespołu Tańca Jazzowego "Biss", które tańczą pod okiem instruktora, trenera i choreografa - Roksany Kołodziejczyk. W fotografiach widać ekspresję, ogromną radość, moc pozytywnej energii, którą wyzwala taniec jazzowy prezentowany zarówno w układach synchronicznych jak i indywidualnych.
Robert Wolański - absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki. Jeden z najbardziej rozchwytywanych, polskich fotografów zajmujących się modą i portretem. Pracę w branży reklamowej rozpoczął w 1989 roku w Paryżu, asystując słynnemu operatorowi Thierry’emu Arbogastowi - twórcy zdjęć do filmów Luca Bessona „Wielki błękit”, „Leon”, „Piąty element” i „Joanna d’Arc”. Fotografował całą czołówkę polskich gwiazd sceny, filmu, muzyki. Współpracuje z najlepszymi czasopismami ilustrowanymi w kraju i w Europie. Robert Wolański reprezentowany jest przez MAKATA Creative Group (www.makata.com.pl). Marzył, by zostać fotoreporterem wojennym, ale w pewnym momencie zafascynowała go fotografia portretowa:
Wystawa fotografii Roberta Wolańskiego to seria niezwykłych portretów polskich gwiazd filmu, teatru i muzyki wykonanych smartfonem Sony Xperia Z1 - owoc sesji fotograficznej do Kalendarza Dżentelmeni 2014. Powstały kapitalne portrety z pogranicza grafiki, fotografii i malarstwa. Jest tu doskonały portret Agnieszki Grochowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Pawła Królikowskiego. Są świetne ujęcia Kuby Wesołowskiego, Piotra Adamczyka, Roberta Więckiewicza i Jacka Braciaka, niezwykłe portrety Danuty Stenki czy Kingi Preis.
sobota, 13 września:
15.00 – 21.00 - Konkurs Filmów Niezależnych - dla filmowców nieprofesjonalnych –
kategorie: fabuła i dokument; eksperyment lub video-art oraz konkurs etiud studenckich, wstęp wolny.
Martyna Kliszewska i Jakub Przebindowski czyli znane małżeństwo aktorskie wejdzie w skład jury tegorocznej 13. edycji Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego "RePeFeNe". Tradycyjnie przewodniczącym jury będzie dr. Jan F. Lewandowski.
niedziela, 14 września:
10.00 - Warsztaty z charakteryzacji filmowej:
Chcesz poćwiczyć jak robić duże rany, deformacje? Jak używać latexu? Te warsztaty są dla Ciebie.
Spędzimy 3 godziny pracując nad dużymi ranami i deformacjami z latexu.
Prowadzenie: Nikolo Đoko Mijadžević
Nikolo Đoko Mijadžević bardziej znany jako Vuk- charakteryzator, specjalista w zakresie charakteryzacji specjalnej oraz sędzia w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Stworzył marki Istar-Makeup oraz Istar-Art. Zapalony twórca ran, urazów i poparzeń, nie boi się krwi ani wyzwań:) Wyznaje zasadę semper paratus ( łac.zawsze gotowy), dlatego nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, ani złego czasu na realizację założonych celów.
Współpracował z takimi firmami jak: Niezależny Producent Filmowy Wojciech Stuchlik & Easy Pictures S.A.,Uniwersytet Śląski wydział Radia i Telewizji, Dom Kultury Chwałowice, Instytucja Filmowa "Silesia-Film". Swoje nieprzeciętne umiejętności zdobywał w kraju i za granicą, chętnie się nimi dzieli prowadząc warsztaty i szkolenia.
Zapisy do 10 września na mail: repefene@gmail.com
cena: 10 zł
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona!
14.30 - Otwarte konsultacje Jury - wstęp wolny
16.00 - Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, prezentacja nagrodzonych filmów - wstęp wolny.
18.00 - Premiera filmu fabularnego "MacGuffin"
MacGuffin to psychologiczna komedia o tożsamości i języku.
W filmie czterech różnych aktorów wciela się w postać tłumacza - Alexa Sterna, który ma między innymi przełożyć rosyjskie porno popularno-naukowe, masońskie dokumenty, jak również zająć się ekscentryczną gwiazdką pop, Sandrą Mythlock. Absolutnie nie może przy tym zapomnieć pożegnać się ze swoją zaborczą dziewczyną, z którą od kilku dni bez powodzenia próbuje się rozstać. Film od lat 18.
Scenariusz i reżyseria: Szymon Stoczek
zdjęcia: Dawid Biegun i Tomasz Wiśniewski
W roli głównej: Michał Wolny, Piotr Hajduga, Szymon Stoczek, Patryk Groborz.
Strona internetowa Prezentacji:
www.repefene.pl
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |