Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Lekcje historyczne na deptaku
Z okazji otwarcia zrewitalizowanego deptaka w centrum Rybnika dla dzieci i młodzieży zorganizowano lekcje historyczne na ulicach Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich.
Lekcje na deptaku, które przybliżyły młodym mieszkańcom Rybnika historię i tradycję tego miejsca, poprowadził Jacek Kamiński, właściciel Galerii Pod Manekinem. Była to swego rodzaju podróż w czasie, dzięki której dzieci i młodzież mogły odnaleźć ślady przeszłości w otaczającej nas rzeczywistości. Nie zabrakło opowieści o budynkach, ulicach, ale najważniejsze były historie o ludziach, którzy niegdyś w Rybniku mieszkali.
Pierwszym punktem edukacyjnego spaceru był oczywiście rybnicki rynek – od dawnych czasów centralny punkt miasta, miejsce ważne ze względu na znajdujący się tu zabytkowy budynek ratusza. Potem uczestnicy plenerowej lekcji udali się w kierunku ulicy Jana III Sobieskiego.
– Budynek z numerem 1 to wspaniała secesyjna kamienica pochodząca z 1905 roku. Wcześniej w tym miejscu stała drewniana chatka charakterystyczna dla dawnego miasta. Tam, gdzie obecnie można wypić kawę, do niedawna znajdowało się podwórko. I na jego bruk w czasie okupacji gestapowcy wyrzucali podczas rewizji przeróżne sprzęty domowe. Było to mieszkanie Artura Trunkhardta, Niemca z Westfalii, Polaka z wyboru – opowiadał młodym ludziom Jacek Kamiński.
Przewodnik pokazał słuchaczom dawny dom rodzinny profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józefa Lepiarczka, autora opracowania poświęconego zabytkom powiatu rybnickiego. Opowiadał też o historii Świerklańca, niegdysiejszej karczmie i hotelu – Działalność gastronomiczno-rozrywkową prowadzono tu od bardzo dawnych czasów. Jest prawdopodobne, że o karczmie wzmiankowano w dokumencie z 1223 roku – podkreślał Jacek Kaminski.
Uczestnicy lekcji zobaczyli m.in. dom, w którym mieszkał dowódca powstańczy, kapitan Nikodem Sobik, dowiedzieli się o losach słynnej kupieckiej rodziny Kopiec oraz poznali historię domu towarowego, który wzniesiono, korzystając z wielkomiejskich wzorów – Ten przeszklony budynek o dwóch kondygnacjach, w którym współcześnie jeszcze do niedawna funkcjonował Empik, na początku dwudziestego wieku w porównaniu do innych sklepów, małych i ciemnych, był zjawiskiem z innego świata – dodał Kamiński.
W dalszej części wycieczki jej uczestnicy odkrywali historię ulicy Powstańców Śląskich – Ulica Powstańców prowadzi do Żor i Mikołowa. Środkiem jej kiedyś płynął strumyk. Z niego czerpano wodę, a część była kierowana dalej drewnianymi rurami – wyjaśniał przewodnik.
Młodzież usłyszała historię tragicznych losów rybnickich Żydów, którzy w piwnicy jednej z kamienic ukrywali się przed hitlerowcami. Nie zabrakło także odniesień do czasów PRL-u. Wycieczka zakończyła się pod rybnicką bazyliką opowieścią o budowie kościoła. Informacje przewodnika uzupełniała prezentowana w witrynach sklepów na deptaku wystawa fotografii historycznej „Ulice Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich sprzed lat …”.
Lekcje historyczne wpisują się w program uroczystego otwarcia zrewitalizowanego deptaka. Więcej o imprezie „Wdepnij na DEPTAK!” TUTAJ
Fot. A. Kolenda
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |