Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
X Międzynarodowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna
W dniach 7-9 listopada 2014 r. odbędzie się w Rybniku kolejna już, tym razem jubileuszowa X edycja Międzynarodowego Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
Jest to festiwal, którego celem jest szeroko rozumiana promocja muzyki chóralnej oraz propagowanie najlepszych wzorców amatorskiego śpiewactwa chóralnego. W tym roku festiwal gościł będzie: w Domu Kultury Chwałowice (przesłuchania), w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku (Koncert Inauguracyjny), w kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku (Koncert Laureatów) i w Rybnickim Centrum Kultury - KONCERT FINAŁOWY - "6na6 =21" koncert jubileuszowy Zespołu Wokalnego "6na6", podczas którego gościem specjalnym będzie EWA BEM. Więcej TUTAJ www.rjch.dkchwalowice.pl.
Do części konkursowej Festiwalu zostało zakwalifikowanych 14 chórów: Krakowski Chór Żeński, Męski Zespół Wokalny KAIROS z Lublina, Oktet PRIMAFONIA z Krakowa, Chór Męski GOROL z Jablunkova (Czechy), Bi-Bi Singers z Bielska Białej, Kameralny Chór PSM I i II St. w Gliwicach, Chór Kameralny SENZA RIGORE Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Chór Miasta Siedlce, CLASSIC z Mińska (Białoruś), SARMATA ARS BENDZINENSIS z Będzina, Chór Studencki Collegium Iuvenum z Czeskiego Cieszyna, VUS Pardubice (Czechy), Stowarzyszenie Muzyczne - Chór Camerata z Wieliczki, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Ramowy program festiwalu:
Piątek, 07 listopada 2014 r. o godz. 19.00
- KONCERT INAUGURACYJNY - Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika.
(Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej, Rybnik ul. Franciszka Rybnickiego 2)
Wstęp wolny.
Sobota, 08 listopada 2014 r. od godz. 9.00
- Przesłuchania Konkursowe
(Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik ul. 1 Maja 91B)
Sobota, 08 listopada 2014 r. o godz. 19.30
- KONCERT LAUREATÓW, ogłoszenie wyników festiwalu, wręczenie nagród.
(Kościół pw. Królowej Apostołów (ul. Henryka Wieniawskiego 7)
Wstęp wolny.
Niedziela, 09 listopada 2014 r. o godz. 18.00
KONCERT FINAŁOWY - "6na6 =21" koncert jubileuszowy Zespołu Wokalnego "6na6", gość specjalny EWA BEM.
(Rybnickie Centrum Kultury, Rybnik ul. Saint Valierre 1)
Bilety do 31 października - 40 zł, od 1 listopada -50 zł, do nabycia w kasach RCK oraz na www.ekobilet.pl.
6 x 6 = 21 Jubileusz Zespołu Wokalnego 6na6 ze specjalnym udziałem Ewy Bem.
Rybnicki zespół wokalny "6na6" www.6na6.art.pl obchodzi w tym roku jubileusz 21-lecia istnienia. Świętowanie będzie o tyle interesujące, ponieważ z Zespołem, znane przeboje w zupełnie nowych aranżacjach a cappella przygotowanych specjalnie na ten koncert, zaśpiewa sama Ewa Bem. Podczas koncertu będzie można także kupić specjalną jubileuszową płytę Zespołu 6na6.
Ewa Bem - mówią o niej „Pierwsza dama polskiego jazzu” ". Nagrała 15 albumów, śpiewała na festiwalach Jazz Jamboree, dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, koncertowała w kraju i za granicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach. Występowała z największymi gwiazdami polskiej muzyki jazzowej (Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz i inni), czołowymi polskimi orkiestrami (Kukla Band, Jazz Orchestra Macieja Pawłowskiego). Współpracowała też z gitarzystą Janem Borysewiczem oraz śpiewaczką operową Małgorzatą Walewską. Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 r. w zespole bluesowym. Jako solistka zadebiutowała w 1970 r. z kwartetem Zbigniewa Seiferta i śpiewała z różnymi zespołami. Była obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek (późniejsza nazwa Bemitem). W drugiej połowie lat 70. występowała za granicą, głównie w Skandynawii i Europie Zachodniej. Rok 1980 to pasmo sukcesów krajowych i zagranicznych: występy na festiwalach na Kubie i w Indiach, główna nagroda na festiwalu opolskim, szereg wygranych plebiscytów i przebojowe nagrania radiowe przyniosły jej tytuł Piosenkarki Roku 1980. W ankietach Jazz Forum Europejskiej Federacji Jazzowej za lata 1983, 1984 i 1985 - otrzymywała tytuł pierwszej wokalistki jazzowej w Polsce i czwartej w Europie. Lata 90. to powrót do występów z towarzyszeniem większych zespołów: Bis Warsaw Band, Alex Band, Górny Orchestra oraz formacji jazzowych liderów: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Henryka Majewskiego. W czerwcu 2000 r. artystka była gościem festiwalu w Opolu, gdzie zaprezentowała swój minirecital. W październiku 2000 r. odbył się jubileuszowy koncert z udziałem licznych gości. 13 października 2001 r, ukazała się, doskonale przyjęta płyta - "Mówię tak, myślę nie". Album ten przyniósł jej 2 Fryderyki. W grudniu 2003 r. i styczniu 2004 r. powstała nowa płyta „ewa.ewa”, a w 2008 r. otrzymała Złotą Płytę za wydany rok wcześniej album „Kakadu”. Oficjalna strona artystki: www.ewabem.pl.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |