Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Studyjna wizyta w Fundacji Widzialni
W 21 października grupa uczestników projektu „Nowa perspektywa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w wieku 15-27 lat z Miasta Rybnik” udała się na II wizytę studyjną (pierwsza była do Warszawy – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Władzy Wdrażającej Programy Europejskie). Tym razem odwiedziliśmy Fundację Widzialni, która zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.
Mirosław Górka (kierownik z ramienia OPS Rybnik): Wybór miejsca był nieprzypadkowy, gdyż Fundacja Widzialni od kilku lat współtworzy partnerstwa i szerokie koalicje na rzecz włączenia cyfrowego. Dzięki staraniom Fundacji i innych zaangażowanych organizacji powstało rozporządzenie, które zobowiązuje wszystkie instytucje realizujące zadania publiczne do dostosowania swoich serwisów www do 2015 roku dla potrzeb osób wykluczonych.
W Częstochowie ugościł nas niemal cały zespół profesjonalistów z Fundacji Widzialni, a spotkanie poprowadził Wojciech Kulesza (prezes) oraz Sebastian Depta (konsultant ds. dostępności). Beneficjenci zapoznali się technikami programowania stosowanymi na stronach dostępnych, programów wspomagających komunikację niewidomych i słabowidzących. Poruszono także kwestię audio deskrypcji, języka migowego i napisów w programach telewizyjnych.
Wojciech Kulesza (Prezes Fundacji Widzialni): Zawsze miło poznać a tym bardziej gościć tak otwartych i aktywnych młodych ludzi. Bardzo fajne spotkanie - mam nadzieję że nie ostatnie. Wizytę w Częstochowie zakończyliśmy na rynku, gdzie beneficjenci mogli podziwiać niedawno (10.10.2014r.) odsłonięty mural pt. „Wieża Babel” autorstwa wybitnego artysty Tomasza Sętowskiego. Zachwyt był tym większy, że część BO ukończyła kurs cyfrowej obróbki zdjęć. Na zakończenie dnia, zjedliśmy uroczysty obiad w podziemiach częstochowskiego ratusza.
Warto również dodać, iż strony Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku (www.trafrybnik.pl oraz www.przekroczycprog.com.pl) od trzech zdobywają pierwsze miejsce w Konkursie „Strona Internetowa bez Barier”.
Mirosław Górka (administrator nagradzanych serwisów): Co 7 osoba w Polsce jest niepełnosprawna, a do 2030 roku będziemy, obok Rumunii, najstarszym społeczeństwem w Europie. Należy więc dostosowywać strony www do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących. Najwięksi potentaci branży informatycznej (IBM, Microsoft, Orange, Android) przeznaczają coraz większe sumy na testowanie rozwiązań przyjaznych każdemu użytkownikowi.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |