Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnicka Jesień Chóralna
X Międzynarodowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego już 7-9 listopada. Na finał wystąpi Ewa Bem, pierwsza dama polskiego jazzu.
W dniach 7-9 listopada w jesiennej scenerii Rybnika odbędzie się Międzynarodowy Festiwal RYBNICKA JESIEŃ CHÓRALNA im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Festiwal to doskonała promocja muzyki chóralnej, propagowanie najlepszych wzorców amatorskiego śpiewactwa chóralnego oraz prezentacja aktualnych trendów wykonawczych muzyki chóralnej.
Podczas Rybnickiej Jesieni Chóralnej zaprezentuje się łącznie 12 chórów w trzech kategoriach wykonawczych:
Chóry jednorodne w części konkursowej Festiwalu reprezentować będą: Krakowski Chór Żeński - dyr. Katarzyna Śmiałkowska, Męski Zespół Wokalny KAIROS z Lublina - dyr. Borys Somerschaf, Chór Męski GOROL z Jablunkova (Republika Czeska) - dyr. Katarzyna Kantor.
Chóry mieszane-kameralne, to: Bi-Bi Singers z Bielska Białej - dyr. Dominika Jurczuk-Gondek, Kameralny Chór PSM I i II St. w Gliwicach - dyr. Joanna Pudlik, Chór Kameralny SENZA RIGORE Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu - dyr. Jolanta Szybalska-Matczak, Chór Miasta Siedlce - dyr. Justyna Kowynia-Romanowska, Chór SARMATA ARS BENDZINENSIS z Będzina - dyr. Marek Piotrowski.
W III kategorii - Chóry mieszane, wystąpią: Chór Studencki Collegium Iuvenum z Czeskiego Cieszyna (Republika Czeska) - dyr. dr Leszek Kalina, VUS Pardubice (Republika Czeska) - dyr. Tomas Zidek, Stowarzyszenie Muzyczne - Chór Camerata - dyr. Izabela Szota, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - dyr. Michał Brożek.
Ramowy program Festiwalu przedstawia się następująco:
7 listopada (piątek) 2014 r. o godz. 19.00 - KONCERT INAUGURACYJNY - wystąpi Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika. Koncert odbędzie się w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku (ul. F. Rybnickiego 2). Wstęp wolny.
8 listopada (sobota) 2014 r. od godz. 9.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach (ul. 1 Maja 91B) odbędą się Przesłuchania Konkursowe. Również tego dnia o godz. 19.30 w Kościele pw. Królowej Apostołów (ul. Henryka Wieniawskiego 7) odbędzie się KONCERT LAUREATÓW połączony z ogłoszeniem wyników festiwalu i wręczeniem nagród. Wstęp wolny.
9 listopada (niedziela) 2014 r. o godz. 18.00 - KONCERT FINAŁOWY - a w nim "6na6 z gwiazdami IV" - koncert jubileuszowy Zespołu Wokalnego "6na6" ze specjalnym udziałem EWY BEM. Koncert ten odbędzie się w Rybnickim Centrum Kultury (ul. Saint Valierre 1). Bilety do 31 października - 40 zł, od 1 listopada -50 zł, do nabycia w kasach RCK oraz na www.ekobilet.pl.
Szczegółowy program Rybnickiej Jesieni, informacje na temat poszczególnych koncertów i kolejności przesłuchań, znajdują się na internetowej stronie Festiwalu: www.rjch.dkchwalowice.pl.
6 x 6 = 21 Jubileusz Zespołu Wokalnego 6na6 ze specjalnym udziałem Ewy Bem
Rybnicki zespół wokalny "6na6" www.6na6.art.pl obchodzi w tym roku jubileusz 21-lecia istnienia. Świętowanie będzie o tyle interesujące, ponieważ z Zespołem, znane przeboje w zupełnie nowych aranżacjach a cappella przygotowane specjalnie na ten koncert, zaśpiewa sama Ewa Bem. Podczas koncertu będzie można także kupić specjalną jubileuszową płytę Zespołu 6na6.
Koncertowi towarzyszy wystawa fotografii Agnieszki Fałat, która uwieczniła członków Zespołu 6na6 podczas pleneru w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu www.ignacy.miastorybnik.pl. Agnieszka Fałat - fotograf, architekt, historyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Wrocławskiej, mama dwojga urwisów. W swojej fotografii szczególnie upodobała sobie śląski pejzaż poprzemysłowy, nie rzadko z ludźmi w tle.
Ewa Bem - mówią o niej „Pierwsza dama polskiego jazzu”. Nagrała 15 albumów, śpiewała na festiwalach Jazz Jamboree, dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, koncertowała w kraju i za granicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach. Występowała z największymi gwiazdami polskiej muzyki jazzowej (Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz i inni), czołowymi polskimi orkiestrami (Kukla Band, Jazz Orchestra Macieja Pawłowskiego). Współpracowała też z gitarzystą Janem Borysewiczem oraz śpiewaczką operową Małgorzatą Walewską. Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 r. w zespole bluesowym. Jako solistka zadebiutowała w 1970 r. z kwartetem Zbigniewa Seiferta i śpiewała z różnymi zespołami. Była obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek (późniejsza nazwa Bemitem). W drugiej połowie lat 70. występowała za granicą, głównie w Skandynawii i Europie Zachodniej. Rok 1980 to pasmo sukcesów krajowych i zagranicznych: występy na festiwalach na Kubie i w Indiach, główna nagroda na festiwalu opolskim, szereg wygranych plebiscytów i przebojowe nagrania radiowe przyniosły jej tytuł Piosenkarki Roku 1980. W ankietach Jazz Forum Europejskiej Federacji Jazzowej za lata 1983, 1984 i 1985 - otrzymywała tytuł pierwszej wokalistki jazzowej w Polsce i czwartej w Europie. Lata 90. to powrót do występów z towarzyszeniem większych zespołów: Bis Warsaw Band, Alex Band, Górny Orchestra oraz formacji jazzowych liderów: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Henryka Majewskiego. W czerwcu 2000 r. artystka była gościem festiwalu w Opolu, gdzie zaprezentowała swój minirecital. W październiku 2000 r. odbył się jubileuszowy koncert z udziałem licznych gości. 13 października 2001 r, ukazała się, doskonale przyjęta płyta - "Mówię tak, myślę nie". Album ten przyniósł jej 2 Fryderyki. W grudniu 2003 r. i styczniu 2004 r. powstała nowa płyta „ewa.ewa”, a w 2008 r. otrzymała Złotą Płytę za wydany rok wcześniej album „Kakadu”. Oficjalna strona artystki: www.ewabem.pl.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |