Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Finał Przeglądu Widowisk Jasełkowych
Za nami finał X Wojewódzkiego Przeglądu Widowisk Jasełkowych. W jubileuszowym konkursie wystąpiło 13 zespołów z terenu województwa śląskiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody, które wręczył prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.
Wojewódzki Przegląd Widowisk Jasełkowych to impreza adresowana do dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem klas integracyjnych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej i amatorskich grup teatralnych.
Tegoroczny, jubileuszowy konkurs zakończył się 30 stycznia. Podczas uroczystości finałowej laureaci otrzymali m.in. z rąk Prezydenta Rybnika, Piotra Kuczery nagrody pieniężne, rzeczowe oraz statuetkę anioła, która towarzyszy przeglądowi od 10 lat – jako symbol tolerancji. Uroczystość, połączona z występami zwycięzców, obyła się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Jubileusz skłonił organizatorów do podsumowań. Przez 10 konkursowych lat na scenie wystąpiło około 4 600 aktorów, wystawiając prawie 200 przedstawień jasełkowych, a spektakle oglądało prawie 8 000 widzów.
Motto konkursu to idea „Różni, lecz równi”, a jego celem niezmiennie jest: zachowanie tradycji związanej z jasełkami, tworzenie warunków do rozwoju aktywności twórczej dzieci i młodzieży, a także umożliwienie dzieciom z niepełnosprawnością prezentowania zdolności artystycznych.
Po dwóch dniach zmagań artystycznych jury przyznało następujące nagrody:
Kategoria wiekowa do 12 lat:
I miejsce – Szkolne Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 34 im. Ireny Sendlerowej w Rybniku
II miejsce – Zespół Teatralny Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Szkoła Życia” w Rybniku
II miejsce – Grupa Jasełkowa ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Karola Miarki w Rybniku
III miejsce – nie przyznano
Wyróżnienia indywidualne za grę aktorską otrzymali:
Julia Niemczyńska z Grupy Jasełkowej ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Karola Miarki w Rybniku za rolę Dziecka z Domu Dziecka
Piotr Ogon z Grupy Teatralnej Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Szkoła Życia” w Rybniku za rolę Spikera
Daniel Chmielewski z Grupy Teatralnej Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Szkoła Życia” w Rybniku za rolę Taty.
Kategoria wiekowa powyżej 12 lat
I miejsce – Grupa Teatralna Nieposkromieni z Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca w Rybniku
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Grupa Teatralna Zetki z Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach
III miejsce – Grupa Teatralna Gimnazjaliści Jejkowice z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Jejkowicach
Wyróżnienie: Grupa Teatralna z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku za oprawę muzyczną wykonaną przez uczestników spektaklu.
Nagrody indywidualne za grę aktorską otrzymali:
Sonia Rajnhard z Grupy Teatralnej Przystań z Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1 w Rybniku za rolę Gospodyni
Paweł Gojny z Grupy Teatralnej Nieposkromieni z Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca w Rybniku za rolę Józefa
Paweł Born z Grupy Teatralnej Nieposkromieni z Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca w Rybniku za rolę Archanioła Gabriela
Maria Kowalska z Grupy Teatralnej Bez Granic z Caritas Archidiecezji Katowickiej, Ośrodka św. Hiacynta i Franciszka w Wodzisławiu za rolę Marii
Wyróżnienie: Natalia Danielik z Grupy Teatralnej Bez Granic z Caritas Archidiecezji Katowickiej, Ośrodka św. Hiacynta i Franciszka w Wodzisławiu za wiersz „Opłatek”
Konkurs zorganizowali: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Rybnika, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz rybnickie stowarzyszenie „Razem”. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.
Źródło: Organizatorzy
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |