Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zabezpiecz skutecznie papę z Centrum Materiałów Budowlanych Grud!
Papy są bardzo często spotykanymi pokryciami dachowymi. Głównym powodem uszkodzeń dachowych pokryć bitumicznych jest zazwyczaj stałe wystawienie na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych - słońca, mrozu, opadów i wiatru. Centrum Materiałów Budowlanych Grud sp. z o.o. radzi, jak zadbać o papę.
Pokrycia z pap starego typu wymagają okresowej konserwacji. Polega ona na powlekaniu pokrycia odpowiednimi preparatami. Pierwsze zabiegi konserwujące należy wykonać po 2-3 latach eksploatacji, a później nie rzadziej, niż co 5 lat.
Papy tradycyjne to wyroby o niskiej zawartości niemodyfikowanej masy asfaltowej, na osnowie z tektury, klejone do podłoża lepikiem. Sposób naprawy takiego pokrycia zależy od stopnia jego uszkodzenia.
Jeżeli w pokryciu są pęcherze powietrzne, należy je usunąć przez przecięcie na krzyż, odgięcie rogów papy, wysuszenie miejsc zawilgoconych, oczyszczenie spodu papy oraz podłoża ze starego lepiku. Ubytki powierzchni i wyrwy należy uzupełnić masa szpachlową.
Gdy uszkodzenia to przede wszystkim miejscowa utrata posypki i odsłonięcia osnowy, nie ma znacznych szczelin ani pęcherzy, pokrycie odnawia się nanosząc bezspoinową powłokę z preparatów bitumicznych. Przed renowacją należy naprawić uszkodzenia, następnie pokryć powierzchnię roztworem gruntującym, który ma uzupełnić utratę lepiszcza, przywrócić elastyczność i zwiększyć przyczepność podłoża do nowej warstwy izolacji wodochronnej.
Czym konserwować
Do konserwacji i renowacji papowych pokryć dachowych stosuje się płynne i plastyczne wyroby bitumiczne. Po naniesieniu na podłoże tworzą ciągłą i jednolitą warstwę. Dobrym rozwiązaniem jest polecany przez CMB GRUD Izoplast B. Podstawowym zadaniem preparatu jest konserwacja i regeneracja pokryć dachowych. Papa po kilkunastu miesiącach od położenia na dachu niszczeje i traci swoje pierwotne właściwości ochronne, a na powierzchni pojawiają się spękania. Dzięki właściwościom konserwacyjnym Izoplastu B papa na długi czas utrzyma powierzchnię w dobrym stanie technicznym. Zniszczoną już papę regeneruje, głęboko w nią wnikając i uelastyczniając, a na jej powierzchni tworzy elastyczną powłokę ochronną. Produkt jest odporny na spękania pomrozowe. Warstwa hydroizolacyjna opiera się na działaniu słabych kwasów i zasad oraz do pewnego stopnia niweluje ruchy podłoża i mikropęknięcia. Dzięki zmodyfikowanej formule można go nakładać na lekko wilgotne powierzchnie.
Izoplast B to masa bitumiczno-żywiczna, rozpuszczalnikowa, stosowana na zimno, więc bez podgrzewania, w kolorze czarnym. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne, co jest szczególnie istotne przy gwałtownych zmianach pogody. Izoplast B tworzy trwałą powłokę na pokryciu papowym, zabezpieczając przed ewentualnymi przeciekami.
Eksperci z CMB Grud radzą by przed posmarowaniem dachu zabezpieczyć wszelkie pęknięcia i ubytki. Po zabezpieczeniu Izoplast B rozprowadza się przy pomocy szczotki dekarskiej. Izoplast B ma szczególną zaletę: jest rozpuszczalnikowy, więc nawet gdy zaraz po konserwacji dachu zastanie nas deszcz, nie ma obawy, że produkt rozpuści się lub spłynie, jak w przypadku tańszych środków wodnorozcieńczalnych. Producent zaleca, by nie używać produktów do dachów w temperaturze poniżej 5C. Produkt dostępny w opakowaniach: 5L,10L, 20L. Wydajność od 0,4-0,6 L/m2 przy jednokrotnym nakładaniu.
W następnym artykule: Idealnie dobrana farba i tapeta tylko w systemie Tikkurila Duett.
Centrum Materiałów Budowlanych
Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe "Grud" sp. z o.o.
Racibórz, ul. Kolejowa 10A
pon.-pt.: 07.00-17.00
sob.: 08.00-13.00
www.grud-raciborz.pl
Tel. 32 415 31 23
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |