Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W tym roku do wakacyjnej pracy wyjedzie aż 250 tys. Polaków
Aż 250 tys. Polaków wyjedzie w tym roku poza granice kraju do wakacyjnej pracy. Delegowanie czy pośrednictwo pracy – czym się różnią i co oznaczają dla pracowników?
W tym roku do wakacyjnej pracy może udać się aż 250 tys. Polaków - wynika z szacunków Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. W zależności od formy zatrudnienia pracownicy mogą liczyć na większą lub mniejszą ochronę i wsparcie w kraju docelowym.
Z szacunków Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) wynika, że w tym sezonie do pracy wakacyjnej w okresie od maja do września może wyjechać aż 250 tys. Polaków. Największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych jest w Niemczech oraz w Danii, Norwegii i Szwecji. Natomiast Belgia, Holandia, Wielka Brytania i Francja to rzadziej wybierane kraje wakacyjnej emigracji zarobkowej. Głównym magnesem przyciągającym na saksy są niezmiennie wyższe pensje, średnio 3-5 razy wyższe niż w Polsce.
Delegowanie czy pośrednictwo?
Na szukanie potencjalnego pracodawcy na własną rękę decyduje się niewielki odsetek osób. Zwykle cały proces odbywa się poprzez wyspecjalizowane agencje zatrudnienia. Jeżeli chodzi o formę prawną zatrudnieniaza granicą, na rynku dominują agencje oferujące dwa rozwiązania: delegowanie pracowników oraz pośrednictwo pracy. - Dla pracownika bezpieczniejsze jest delegowanie do pracy. Wtedy bowiem warunki pracy określone są w umowie podpisanej jeszcze przed opuszczeniem kraju. Co istotne, przed wyjazdem należy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaopatrzyć się w zaświadczenie A1, umożliwiające legalną pracę w innym kraju - mówi Jarosław Adamkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Warunki zatrudnienia delegowanej osoby nie mogą być mniej korzystne w porównaniu do warunków zatrudnienia w państwie, w którym dana osoba ma podjąć pracę. W efekcie praca w Niemczech nie może być np. opłacana poniżej minimalnej stawki godzinowej, która wynosi tam obecnie 8,5 euro. Regulacje te dotyczą nie tylko samych płac, ale także m.in. czasu pracy oraz wypoczynku.
-Wybierając sprawdzoną, certyfikowaną agencję możemy mieć pewność bezpiecznego i legalnego zatrudnienia. Agencja gwarantuje każdemu delegowanemu pracownikowi pewność zatrudnienia, weryfikację pracodawcy przyjmującego, ubezpieczenie i nie rzadko benefity w postaci np. darmowego transportu - dodaje Krzysztof Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, Przewodniczący Sekcji Agencji Opieki, zrzeszającej agencje zatrudnienia realizujące usługi opiekuńcze nad osobami starszymi.
Na odmiennych zasadach funkcjonuje pośrednictwo pracy - warunki pracy określane są w umowie przedwstępnej, a właściwa umowa podpisywana jest z pracodawcą dopiero po dotarciu na miejsce. Decydując się na skorzystanie z opcji pośrednictwa, pracownicy powinni pamiętać, iż zgodnie z polskim prawodawstwem - agencja nie może pobierać od pracownika żadnych opłat z tego tytułu.
Nie jechać "w ciemno"
Niezależnie od wyboru formy zatrudnienia, koniecznie należy wcześniej sprawdzić agencję zatrudnienia, aby uniknąć ryzyka trafienia na nieuczciwego pośrednika.
Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja, czy dana agencja jest wpisana do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez resort pracy i polityki społecznej i czy posiada certyfikat potwierdzający wpis (rejestr można znaleźć pod adresem: http://www.kraz.praca.gov.pl/). Kolejna rzecz to informacje dotyczące agencji - należy upewnić się, jaki jest jej dokładny adres oraz czy posiada własne biuro i ma zgłoszoną działalność gospodarczą. Tego typu dane można znaleźć w ewidencji działalności gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Przed podjęciem decyzji o wyborze agencji warto upewnić się, że pośrednik posiada stosowną umowę podpisaną z zagranicznym pracodawcą. Kluczowa pozostaje też oczywiście treść samej umowy - powinny znaleźć się w niej m.in. dokładne dane dotyczące pracodawcy, rodzaj i warunki pracy oraz informacje nt. warunków ubezpieczenia, w tym także ubezpieczenia społecznego. - Każda rozmowa rekrutacyjna powinna być maksymalnie uszczegółowiona, tak aby kandydat mógł się jak najwięcej dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy lub agencji pracy tymczasowej. Przypadki, w których pracodawcy nie chcą udzielić wyczerpujących informacji nt. charakteru pracy czy zakresu obowiązków, powinny budzić naszą wątpliwość - ostrzega Krzysztof Jakubowski, Wiceprezes SAZ.
Najpopularniejsze branże
A dokąd najczęściej wyjeżdżają Polacy do pracy za granicą? Według Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia najpopularniejsze branże związane z pracą tymczasową za granicą to m.in.:
- Produkcja
Chodzi tutaj przeważnie o pracę przy liniach produkcyjnych, która polega na pakowaniu, sortowaniu oraz zbieraniu zamówień. Zlecenia tego typu oferują zarówno firmy zajmujące się produkcją opon, gumowych elementów, akcesoriów motoryzacyjnych, blachodachówek, jak i te z branży spożywczej. Średnie zarobki to około 9 - 10 euro za godzinę pracy. Niektóre z ofert zawierają możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych kursach językowych czy obsługi maszyn.
- Zbiory
Najwięcej pracowników potrzebnych jest do zbiorów malin, truskawek, gruszek, jabłek oraz szparagów. Sporo ogłoszeń dotyczy także pracy przy winobraniu. Dodatkowym obowiązkiem pracownika może być także mycie, sortowanie, pakowanie oraz przygotowywanie owoców i warzyw do transportu. Mile widziana jest tutaj podstawowa znajomość języka angielskiego. W przypadku tego typu ogłoszeń pracodawcy przeważnie oferują zarówno zakwaterowanie, dojazd do pracy, jak i ubezpieczenie. Stawki za godzinę pracy wahają się tutaj od 7 do 12 euro.
- Branża budowlana
Tego typu ogłoszenia dotyczą zwykle prac remontowych takich, jak tynkowanie, malowanie czy montaż instalacji. W wielu z nich nie wymagana jest znajomość języka, a jedynie doświadczenie. Średnie zarobki w przypadku pracy na budowie to około 12 euro za godzinę.
- Praca fizyczna
Zagraniczne firmy przeważnie potrzebują pracowników do wykonywania prac sprzątających, rozbiórek, wycinki drzew, pielęgnacji ogrodów czy rozładunku kontenerów. Znajomość języka obcego przeważnie nie jest obowiązkowa, a kwestia zakwaterowania i dojazdu uzależniona jest od pracodawcy. Średnia stawka na stanowiskach związanych z pracą fizyczną to 10 - 11 euro za godzinę.
- Opieka nad osobami starszymi
W krajach takich jak Niemcy, pracownicy zajmujący się opieką nad osobami starszymi potrzebni są przez cały rok, jednak w okresie wakacyjnym mogą wybierać wśród większej liczby ofert pracy. Zwiększone zainteresowanie zauważa się również wśród osób, które dopiero pragną nabyć doświadczenie w roli opiekuna/ki osób starszych. Legalna praca - oferowana przez agencję daje możliwość zarobków nawet ok. 1300 euro netto miesięcznie, w zależności od znajomości języka, doświadczenia i kwalifikacji oraz stanu zdrowia podopiecznego. Zapewnione zostaje również zakwaterowanie i wyżywienie.
O Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) to największa w Polsce branżowa organizacja pracodawców zrzeszająca agencje specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług HR: rekrutacji stałej do pracy w kraju i za granicą na różne szczeble organizacji, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej i outsourcingu.
W chwili obecnej Członkami SAZ jest ponad sześćdziesiąt agencji. Członkowie SAZ posiadają ponad 300 biur, oddziałów i przedstawicielstw na terenie całego kraju i za granicą. W poprzednim roku ich Klientami było ponad 7000 przedsiębiorstw, polskich i zagranicznych.
Organizacja reprezentuje zarówno podmioty duże, ogólnokrajowe i międzynarodowe, jak i regionalne i lokalne, działające w kilku województwach lub mniejszych ośrodkach. Tak szeroki przekrój profili działalności Członków pozwala postrzegać kwestie środowiska usług HR w sposób kompleksowy.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |