Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W Teatrze Ziemi Rybnickiej po raz kolejny zapachnie daliami i mieczykami
W dniach 15-16 sierpnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się XVIII Międzynarodowa Wystawa Mieczyków Dalii i Kompozycji Kwiatowych.
Jak co roku w okresie święta Matki Boskiej Zielnej Rybnicki Klub Miłośników Kwiatów organizuje wystawę kwiatów drugiej połowy lata, czyli mieczyków i dalii. Wystawa odbędzie się w Teatrze Ziemi Rybnickiej w dniach od 15 do 16 sierpnia.
Mieczyk, którego łacińska nazwa Gladiolus pochodzi od słowa gladius - miecz i odnosi się do kształtu wąskich sztywnych liści. Na smukłych długich pędach rozwija się od kilku do ponad 30 kwiatów, których średnica waha się od kilku centymetrów u odmian miniaturowych, a u odmian wielkokwiatowych osiąga nawet 15cm.
W Polsce dziko występują mieczyk błotny i mieczyk dachówkowaty (objęte ścisłą ochroną), jednak największe znaczenie w uprawie mają gatunki pochodzenia afrykańskiego, od których powstały liczne mieszańce cechujące się dużymi kwiatami o ciekawych barwach oraz dużą żywotnością. Mieczyki charakteryzują się ogromną różnorodnością kolorów kwiatów zestawioną jakby z artystyczną fantazją, a na dodatek posiadają brzegi pofalowane i pofryzowane, co czyni je bardzo atrakcyjnymi. Ponadto wiele nowszych odmian posiada strukturę płatków jakby wykonanych z wosku, co sprawia wrażenie sztucznego kwiatu, przez co są jeszcze bardziej atrakcyjne
Drugim kwiatem wystawy będzie dalia. Znana głównie do tej pory jako wdzięczny kwiat ogrodowy. Ten kwiat naszych parków i ogrodów naszych Babć stał się obecnie bardzo popularny. Dalie pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Do Europy dotarły w końcu XVIII w do Madrytu, gdzie dyrektor Ogrodu Botanicznego Cavanilla opublikował ich botaniczny opis i nadał im gatunkową nazwę Dalia. Stąd trafiły do Anglii, Niemiec, Francji, Rosji. Na przełomie XVIII - XIX w., dyrektor Berlińskiego Ogrodu Botanicznego nadał tym nowym roślinom drugą nazwę gatunkową Georginia i tej nazwy używa się także powszechnie dzisiaj. Stwierdził on wielką zmienność dalii przy rozmnażaniu z nasion i to pozwoliło na wyhodowanie nowych form kwiatów i odmian. W połowie XIX wieku znanych już było 3000 odmian.Choć uprawa i hodowla dalii liczy sobie dopiero krótko ponad 200 lat, to dzięki ich botanicznej zmienności i współczesnych metod hodowli przeżywają swoją kolejną młodość i są teraz niezwykle modne. Hodowcom udało się wyhodować dalie nadające się także do cięcia, kwitnące dobrze i długo w wazonie. Drugim "wielkim przebojem" w hodowli dalii są dalie niskie i miniaturowe, które z powodzeniem wysadzać możemy w doniczkach i uprawiać latem w mieszkaniu na parapecie okiennym lub na balkonie. Dalie wyróżniają się niezwykle szeroką gamą kolorów, kształtów i wielkości kwiatów. Na wystawie spotkamy więc dalie pomponowe, kuliste, pojedyncze, anemonowe, peoniowe, dekoracyjne, kaktusowe.Dalie i mieczyki nie są zimoodporne i ich bulwy musimy jesienią wykopywać i przechowywać w chłodnych (nie ogrzewanych) pomieszczeniach. Georginie nie są już kwiatem sadzonym głównie pod wiejskim płotem a trafiły w dosłownym tego słowa znaczeniu na salony. Bardzo wiele dalii możemy spotkać na terenie Rybnika wysadzonych na skwerach, rabatach i klombach.
Jak co roku zorganizowany zostanie konkurs na najpiękniejszą kompozycję kwiatową z dalią i mieczykiem w którym corocznie bierze udział kilkanaście florystyk z regionu. W trakcie trwania wystawy czynne będą liczne stoiska z roślinami i kwiatami do wysadzania w domu i ogrodzie. Na stoiskach będzie można zakupić cebule najnowszych odmian tulipanów, narcyzów i hiacyntów jak i również bylin. Na stoisku z książkami będzie możliwość zakupu ciekawych książek o tematyce przyrodniczej. Podczas trwania wystawy jak i po jej zakończeniu będzie możliwość zakupu kompozycji kwiatów.
Otwarcie wystawy odędzie się 15 sierpnia o godzinie 10:00.
fot. www.national-geographic.pl
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |