Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śmierdzi tak, że okna nie otworzysz
Odkąd zaczął się sezon grzewczy dyżurny straży miejskiej w Rybniku każdego dnia odbiera kilka telefonów od mieszkańców poirytowanych faktem, że ich sąsiedzi nielegalnie spalają śmieci. - Dzwonią na przykład mieszkańcy Nowin. Narzekają, że nie da się otworzyć okna i wskazują, kto być może spala śmieci – mówi rzecznik rybnickich strażników.
Problem nielegalnego spalania śmieci dotyczy całego roku. - Zdarza się, że niektórzy palą śmieci w lecie na przykład po to, by zagrzać wodę – tłumaczy Dawid Błatoń, rzecznik rybnickich strażników miejskich. Zjawisko nasila się jednak wraz z początkiem sezonu grzewczego. Efektem są niepokojące informacje o przekroczeniu pyłu w powietrzu na terenie Rybnika. - Niewątpliwie utrzymujące się od dłuższego czasu warunki meteorologiczne w postaci
niewielkiej prędkości wiatru, małego zachmurzenia oraz często występujących
zamgleń kumulują zanieczyszczenia tuż nad ziemią, stąd notowane nie tylko w Rybniku ale i na obszarze całej Aglomeracji Górnośląskiej znaczne przekroczenia pyłu zawieszonego – podkreśla rzecznik rybnickiego magistratu, Lucyna Tyl i dodaje, że zmiana sytuacji pogodowej w naszym regionie z całą pewnością przełoży się również na poprawę warunków
aerosanitarnych.
W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców, straż miejska prowadzi wojnę z tymi, którzy palą w piecach śmieciami i trują swoich sąsiadów. Ma jednak w tym zakresie ograniczone pole działania. Podczas kontroli posesji funkcjonariusze sprawdzają min. umowę na wywóz nieczystości oraz trzy ostatnie rachunki na ich wywóz. Dodatkowo, jeżeli jest to uzasadnione, mogą wejść do kotłowni żeby zobaczyć, co znajduje się wokół pieca oraz co się w nim spala w danej chwili. Jeszcze dalej w kontrolowaniu posunął się sąsiedni Wodzisław. Od niedawna tamtejsi strażnicy miejscy mogą wejść na teren posesji i pobrać próbkę pyłu z pieca. Materiał jest badany przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej.
Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się ci, którzy nielegalnie spalają śmieci? Mogą dostać mandat w wysokości do 500zł. – Od 1 października tego roku rybniccy strażnicy miejscy ujawnili 143 nieprawidłowości w związku z przeprowadzonymi kontrolami posesji na terenie Rybnika – informuje rzecznik UM i dodaje, że od 1995 roku miasto stara się skutecznie przeciwdziałać zjawisku "niskiej emisji" realizując dla mieszkańców program dopłat do modernizacji systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. - Dotacje od lat cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Szacunkowo udzielono ich już około 4300. Największą grupę stanowią modernizacje polegające na zastąpieniu starego kotła opalanego paliwem stałym na ekologiczne kotły z mechanicznym dozowaniem paliwa, opalane ekogroszkiem – puentuje.
(m)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |