Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Celnicy przypominają! Są rzeczy, których nie można wwieźć na teren UE z dalekich wojaży
Izba Celna w Katowicach przypomina podróżnym o obowiązującym zakazie przywożenia na teren Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży wydłużą się godziny funkcjonowania centrum informacji.
Ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób istnieją surowe procedury dotyczące wprowadzania niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego do Unii Europejskiej. Przepisy wprowadzają następujące zasady obrotu w odniesieniu do przesyłek osobistych zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego:
- żadna ilość mięsa i podrobów jadalnych, produktów mleczarskich (w tym makaronów, pieczywa cukierniczego, warzyw przetworzonych o ile zawierają mięso lub mleko) nie może zostać wprowadzona na terytorium UE bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej;
- dopuszcza się przywóz, w ilości do 2 kg łącznej wagi, mleka początkowego w proszku, pokarmu dla niemowląt i specjalnych środków spożywczych wymaganych ze względów medycznych, o ile produkty te nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu;
- w odniesieniu do produktów rybołówstwa dopuszcza się przywóz wypatroszonych świeżych lub obrobionych produktów do 20 kg lub odpowiadających wadze jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa;
- w odniesieniu do produktów przeznaczonych do karmienia zwierząt dopuszczalny jest przywóz wyłącznie specjalnej karmy dla zwierząt domowych wymaganej ze względów medycznych, pod warunkiem, że ilość przywożonej karmy nie przekracza 2 kg, przywożone produkty nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, produkty stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz ich opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.
- Wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego niespełniające wymogów należy przekazać do zniszczenia po przybyciu na terytorium UE (produkty takie pozostawia się w specjalnych pojemnikach na przejściach granicznych). Niezgłoszenie takich produktów może grozić grzywną lub wszczęciem postępowania karnego – powiedziała nam podkom. Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach.
Aby ułatwić uzyskanie informacji związanych z przywozem towarów, cłem i podatkami oraz działalnością Służby Celnej na potrzeby klientów funkcjonuje Centrum Informacji Służby Celne, które stanowi wyspecjalizowaną ogólnopolską komórkę informacyjną. - Centrum Informacji Służby Celnej zapewnia wszystkim zainteresowanym rzetelną, aktualną, jednolitą, zrozumiałą i szybką informację o obowiązujących przepisach, również dla podróżnych. Informacje udzielane są w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 (także w językach angielskim i rosyjskim) – dodaje podkom. Grażyna Kmiecik.
Dane kontaktowe:
z tel. stacjonarnych: 801 055 055
z tel. komórkowych: (22) 330 0330
z zagranicy: +48 22 330 0330.
Można również skorzystać z poczty elektronicznej, wysyłając zapytanie na: info.sluzbacelna@kat.mofnet.gov.pl. Ponadto całodobowo klienci mogą samodzielnie odsłuchać, w trakcie połączenia telefonicznego z CISC, podstawowych informacji dla podróżnych (w formie nagranych automatycznych informacji głosowych). Więcej informacji dostępnych pod adresem: www.katowice.scelna.gov.pl/jak-zalatwic-sprawe/zadania-centralne/centrum-informacji-sluzby-celnej.
W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży funkcjonariusze z Centrum Informacji będą udzielać informacji od 18 lipca do 5 sierpnia br. w wydłużonym czasie służby tj. od godz. 8.00 do 20.00, również w soboty i niedziele. Celnicy będą odpowiadać na pytania telefoniczne i mailowe.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |