Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak uzyskać wysokie odszkodowanie z ubezpieczenia domu?
Czy mając ubezpieczony dom, można liczyć na wysokie odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych zdarzeniami losowymi? Tego właśnie spodziewa się właściciel polisy zgłaszający ubezpieczycielowi szkodę – jednakże w praktyce jego oczekiwania mijają się z rzeczywistością. Co zatem zrobić, by firma ubezpieczeniowa wypłaciła w takiej sytuacji satysfakcjonującą kwotę? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.
Zacząć należy od konstrukcji umowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozmaite warianty polis, dlatego też ubezpieczenie mieszkania a porównanie na strzezdom.pl jest aspektem odgrywającym bardzo ważną rolę przy wyborze odpowiedniej oferty. Dobre i skuteczne ubezpieczenie to nade wszystko ubezpieczenie adekwatne do indywidualnych potrzeb. Porównując propozycje poszczególnych firm, trzeba mieć baczenie na wiele elementów, w tym m.in. na:
-
zakres ochrony ubezpieczeniowej,
-
katalog wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej,
-
wysokość sumy gwarancyjnej.
Tu istotna uwaga: zgłaszając do ubezpieczenia nieruchomość oraz znajdujące się w nim nie mienie, nie należy zaniżać ich wartości. Dlaczego? Ponieważ spowoduje to co prawda obniżenie wysokości składki, ale niższa będzie również wysokość sumy gwarancyjnej – spore jest wówczas prawdopodobieństwo, że wypłacona przez ubezpieczyciela kwota nie wystarczy na pokrycie szkód, w związku z czym właściciel polisy będzie musiał uczynić to częściowo z własnej kieszeni.
Dobre ubezpieczenie mieszkania a ranking widoczny strzezdom.pl to powiązane ze sobą kwestie, gdyż dzięki skutecznej porównywarce powstaje zestawienie rozwiązań, które w danym przypadku mają szansę sprawdzić się najlepiej.
Zgłoś szybko szkodę ubezpieczycielowi
Ogromne znaczenie w omawianym kontekście ma także postawa osoby ubezpieczonej w momencie zaistnienia szkody. Trzeba ją jak najszybciej zgłosić ubezpieczycielowi – jest na to ściśle określony czas, z reguły od 24 godzin do 7 dni, w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Jak radzą specjaliści – nie ma co zwlekać i czekać bezczynnie na pojawienie się rzeczoznawcy. Zaraz po zdarzeniu wskazane jest zgromadzenie dowodów w postaci:
-
fotografii,
-
relacji świadków,
-
rachunków oraz paragonów za czynności wykonane w celu usunięcia szkody,
-
własnoręcznie sporządzonej szacunkowej wartości mienia, które uległo zniszczeniu.
Własnoręcznie przygotuj kosztorys
Parę słów w tym miejscu wypada poświęcić ostatniemu z powyższych punktów. Dzięki kosztorysowi wykonanemu własnoręcznie przez poszkodowanego ubezpieczycielowi łatwiej jest ocenić szkodę pod kątem finansowym. Stąd też takiego oszacowania wartości zniszczonego mienia należy dokonać ze szczególną starannością, wspierając całość odpowiednią dokumentacją fotograficzną. Istotnymi elementami kosztorysu są:
-
spis inwentarza, który uległ zniszczeniu,
-
spis cennych przedmiotów, które wskutek zdarzenia zostały uszkodzone,
-
kwotę, jaka jest potrzebna na naprawę bądź wymianę zniszczonych rzeczy.
Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść właściciela polisy jest posiadanie zaświadczenia potwierdzającego wielkość strat wystawionego przez służby mundurowe – czyli policję i straż pożarną, które pojawiły się na miejscu zdarzenia.
Zabezpiecz miejsce zdarzenia
Ponadto w interesie ubezpieczonego leży również zminimalizowanie strat i niedopuszczenie do zwiększenia rozmiaru szkody. Niestety, do rzadkości nie należą sytuacje, gdy przybyły na miejsce zdarzenia rzeczoznawca stwierdza, iż poszkodowany świadomie dopuścił do powiększenia rozmiarów szkody bądź podjęte przez niego działania miały na celu wyłudzenie odszkodowania. W takich okolicznościach o wypłaceniu przez ubezpieczyciela jakichkolwiek pieniędzy można zapomnieć.
Co więc zrobić, by dostać wysokie odszkodowanie? Odpowiedź jest prosta – zabezpieczyć miejsce zdarzenia, kierując się przy tym rozwagą i rozsądkiem. Trzeba zatem wynieść z domu cenny sprzęt – także ten uszkodzony i np. osuszyć go bądź oddać do naprawy. Niekiedy przydaje się tymczasowe zadaszenie, np. gdy wskutek huraganu zostanie zerwany dach nieruchomości. Wszystkie pomieszczenia, które tego wymagają, trzeba zabezpieczyć np. przed dostaniem się wody.
art.spons.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |