Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
To wcale nie jest najmroźniejsza zima
Zima trzyma mocno. Dalej męczymy się z mrozami, ale nie są one już tak silne jak tydzień temu. Dlaczego zima przyszła do nas z takim opóźnieniem? Dlaczego było aż tak zimno? Postanowiliśmy zapytać o to w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Skontaktowaliśmy się z Grażyną Bebłot, rzecznik prasową IMGW w Katowicach. Opowiedziała nam o przyczynach tęgich mrozów i czy w najbliższych dniach zanosi się na ocieplenie powietrza.
Cafe Rybnik (CR): Czym charakteryzuje się tegoroczna zima? Czy różni się w jakiś sposób od typowej polskiej zimy?
Grażyna Bebłot (G.B): Typowa polska zima charakteryzuje się zmiennością pogodową, napływem różnych mas powietrza: łagodnych i wilgotnych znad Atlantyku, mroźnych i suchych znad Rosji. W masach tych występują opady śniegu i deszczu, temperatury ujemne i dodatnie. Tegoroczna zima, nie tylko w rejonie Raciborza, charakteryzuje się znacznymi kontrastami. Bardzo długi był okres dodatnich temperatur powietrza, obecnie występuje długi okres ujemnych temperatur, który można nazwać bardzo mroźnym. W rejonie Raciborza grudzień 2011 był znacznie cieplejszy od normy i bardzo suchy. Średnia miesięczna temperatura wyniosła +2,5°C, miesięczna suma opadów zaledwie 9,8 mm. Styczeń był nieco cieplejszy od normy i bardzo wilgotny. Średnia miesięczna temperatura wyniosła -0,5°C, miesięczna suma opadów aż 41,2 mm.
CR: Jaki rekord mrozu odnotowała stacja meteorologiczna w Raciborzu?
G.B: Od 24 stycznia zaczął się okres ujemnych temperatur, który trwa do chwili obecnej. Bardzo mroźne dni, z temperaturą maksymalną w ciągu dnia poniżej -10°C wystąpiły w okresie od 2 do 6 lutego. W tym czasie temperatura minimalna w godzinach nocnych spadała poniżej -15°C, z najniższą w dniu 3 i 4 lutego -20,6°C.
CR: Czy jest to najmroźniejsza zimna ostatnich lat?
G.B: To nie jest najmroźniejsza zima w ostatnich latach. Tak długi okres tak niskich temperatur występuje w tym rejonie co kilka lat. Najniższe temperatury powietrza w Raciborzu rejestrowano w styczniu 1985 r. oraz w styczniu 1987 r., z minimum 8 stycznia 1985 r. osiągającym -29,7°C.
CR: Jaki jest powód takich tęgich mrozów?
G.B: Sprawcą długotrwającej mroźnej i suchej pogody jest rozległy ośrodek wyżowy znad Rosji, który w najbliższym okresie będzie się osłabiał, w związku z czym, mróz będzie łagodniał.
CR: Za niedługo zaczyna się wiosna. Czy można już ocenić, czy będzie istniało zagrożenie powodziowe w powiecie raciborskim?
G.B: Będzie to zależało od wielu czynników, m.in. od temperatur i opadów, jakie wystąpią w nadchodzącym okresie.
CR: Zima powoli odpuszcza, czy może jeszcze zaatakować?
G.B: W nadchodzącym okresie początkowo będzie jeszcze bardzo mroźno, ale stopniowo temperatury coraz wyższe. Okresami pojawią się opady śniegu.
CR: Jakie są najbliższe prognozy pogody?
G.B: W piątek - zachmurzenie duże i umiarkowane. Lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -17°C do -14°C. Temperatura maksymalna od -11°C do -9°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. W sobotę zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Temperatura minimalna od -20°C do -17°C. Temperatura maksymalna od -11°C do -9°C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. W okresie od niedzieli do środy - zachmurzenie małe, wzrastające pod koniec okresu do umiarkowanego i dużego. W dniach 14.02 (wtorek) i 15.02 (środa) opady śniegu. Temperatura minimalna początkowo od około -16°C do około -7°C w końcu okresu. Temperatura maksymalna od około -10°C początkowo do około -2°C w końcu okresu. Wiatr słaby, zmienny.
CR: Dziękuje za rozmowę
Z Grażyną Bebłot rozmawiał Bartłomiej Furmanowicz
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |