Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Depresja u dzieci i młodzieży. Rozpoznanie, wsparcie, leczenie. Konferencja w Suminie
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. WHO podaje, że na świecie cierpi na depresję ponad 260 milionów osób, natomiast w Polsce choruje na nią około 1 milion osób. O pomocy dzieci i młodzieży rozmawiano na Konferencji pn. „Depresja u dzieci i młodzieży - rozpoznanie, wsparcie, leczenie”
W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży 28 listopada 2023 r. w Restauracjii „Taaka Ryba” w Suminie odbyła się Konferencja pn. „Depresja u dzieci i młodzieży - rozpoznanie, wsparcie, leczenie”, zorganizowana przez Wójta Gminy Lyski. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele systemu oświaty, w większości dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele i pedagodzy szkolni pracujący w szkołach na terenie Gminy Lyski oraz mieszkańcy Gminy Lyski. Prelegentami byli psycholodzy, psychiatrzy, którzy każdego dnia spotykają się z dziećmi i młodzieżą, pomagając im w radzeniu sobie z problemami.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problem zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży, przedstawienie aktualnych badań na ten temat oraz zaproponowanie różnych form pomocy i wsparcia. Depresja to choroba, która nierzadko bywa niezauważona i może mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój młodego człowieka.
Aby wprowadzić zebranych w temat konferencji psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta Marta Białek prowadząca na co dzień psychoterapię indywidualną i grupową dla dzieci i młodzieży oraz psychoterapię rodzin omówiła trudny zarówno dla młodzieży, jak i rodziców okres dorastania. Jak twierdzi nastolatkowie często przeżywają okres „buntu” i nie musi to być od razu przesłanka do tego, aby udać się na psychoterapię. Omówiła jednak kilka symptomów, które powinny wzbudzić czujność rodziców i nauczycieli, gdyż mogą świadczyć o potrzebie pomocy ze strony specjalisty. Jak podkreśla znacząco wzrasta liczba młodych ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz obniża się wiek, w którym pojawiają się pierwsze objawy tej trudnej choroby. Pani Psycholog zwróciła zebranym uwagę na rangę tematu oraz potrzebę podejmowania przez szkoły i placówki oświatowe zadań związanych z profilaktyką depresji wśród dzieci i młodzieży.
W dalszej części konferencji Psycholog omówiła także psychoterapię zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży, podkreśliła, że konsultacja z psychologiem dziecięcym jest niezbędna, kiedy zauważamy, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, z czym ma problem i czego nie chce bądź nie potrafi ono zakomunikować.
Następnie psycholog mgr Katarzyna Niekowal, w wystąpieniu pn. „Oblicza depresji u dzieci i młodzieży”, wyjaśniła zebranym na czym polega trudna choroba jaką jest depresja, omówiła jej objawy oraz niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka. Wyjaśniła zebranym jak pomóc nastolatkowi z depresją, zarówno w szkole jak i w domu. Prelegentka zwróciła także uwagę na konieczność współpracy specjalistów różnych dziedzin w procesie diagnozy i terapii dzieci z problemami szkolnymi.
Rolę psychiatry w procesie diagnostyki i terapii depresji u dzieci i młodzieży omówiła lek. med. Edyta Fornal - Mazur, specjalista w dziedzinie psychiatrii. Doktor Fornal - Mazur zajmuje się diagnostyką i leczeniem szeroko rozumianych zaburzeń psychicznych, w tym bardzo rozpowszechnionych obecnie w społeczeństwie zaburzeń depresyjnych, ich przyczynami, uwarunkowaniami, objawami. W swoim wystąpieniu omówiła metody leczenia farmakologicznego, fakty i mity dot. stosowania leków psychotropowych oraz wpływ jaki mają na organizm młodej osoby. Poruszyła także temat samookaleczeń wśród młodzieży, skupiając się przede wszystkim na przyczynach i sposobach reagowania, gdy problem się pojawi.
Przybyli na konferencję mieli także możliwość zadania anonimowego pytania prelegentom. Panie podzieliły się z zebranymi swoimi przemyśleniami i doświadczeniami oraz dobrymi praktykami postępowania w przypadkach zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży.
Zainteresowanie konferencją było bardzo duże, co z jednej strony pokazuje jak ważny jest temat, jak wiele dzieci i młodzieży ma problemy ze zdrowiem psychicznym, z drugiej jednak strony napawa optymizmem jak wielu nauczycieli pracujących z młodzieżą na co dzień jest zainteresowanych i chętnych by pomóc nastolatkom zmierzyć się z chorobą. Pokładamy nadzieję, iż zdobyta podczas konferencji wiedza zostanie wykorzystana w praktyce i znacznie ułatwi nauczycielom pracę z uczniami.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |