Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnik absolutnym liderem Czystego Powietrza
Miasto Rybnik miasto okazało się absolutnym liderem pod względem bezwzględnej liczby wniosków o wymianę kopciuchów. Tuż za nim Częstochowa, Łódź, Jaworzno i Radom. Ranking objął okres od 2018 roku, czyli od początku funkcjonowania programu Czyste powietrze, do końca 2023 roku.
- Co różni śląski Rybnik od Londynu? Wszystko. A co od Krakowa, Katowic, Poznania? Już dużo mniej. Bo zarówno Rybnik, jak i Katowice, Nowy Targ czy Kraków leżą w południowej Polsce, są sporymi przemysłowymi miastami i od lat zmagają się z zanieczyszczonym, czytaj: zabójczym, dla mieszkańców powietrzem. A jednak jest coś, co wybija Rybnik na pierwszy plan, tworzy – jak się mówi w sportowym żargonie – zasadniczą przewagę. Oto bowiem to średniej wielkości śląskie miasto, wedle danych Polskiego Alarmu Smogowego, jest absolutnym liderem walki z zanieczyszczeniami – pisze w dzisiejszej Rzeczpospolitej, jej redaktor naczelny Bogusław Chrabota (źródło: rp.pl).
Więcej na stronie Rzeczpospolitej: Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Jak podkreśla Polski Alarm Smogowy to przede wszystkim od aktywności samorządu lokalnego zależy stopień poprawy jakości powietrza.
- Tam gdzie samorząd działa prężnie i pomaga mieszkańcom przy wymianie starych źródeł ciepła, tam widać efekty w postaci czystszego powietrza – mówi Andrzej Guła, lider PAS. - W Rybniku i Radlinie prowadzono też wiele kampanii, których celem było zachęcanie mieszkańców do sięgania po dotacje. To właśnie dzięki tej postawie i tak dużemu zaangażowaniu ze strony samorządu gminy te znalazły się na szczycie rankingu - dodaje Guła.
Poprawa jakości powietrza w Rybniku jest spektakularna. W 2010 roku odnotowano 134 smogowych dni, w 2014 r. - 127, w 2018 r. - 108, w 2021 r. - 67, a w 2023 r. zaledwie 16 dni z przekroczeniami dopuszczalnego dobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10.
Aktywiści antysmogowi pokazują, że jeszcze kilka lat temu w Rybniku konieczne było zamykanie szkół i przedszkoli ze względu na smog, a obecnie jakość powietrza jest już dużo lepsza.
– Poprawę jakości powietrza udało się uzyskać dzięki wymianie kilkunastu tysięcy kopciuchów w ostatnich latach w ramach Czystego Powietrza czy ze środków zdobywanych przez samorząd w innych źródłach – mówi Janusz Piechoczek, działacz PAS i Rybnickiego Alarmu Smogowego – i dodaje, że jeszcze kilka lat temu Rybnik był na czele rankingu Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie, a obecnie jest na dobrej drodze do tego, aby osiągnąć jakość powietrza zgodną ze standardami WHO.
Czyste powietrze w Rybniku to również poprawa jakości życia i lepsza ochrona zdrowia. Badanie z 2020 roku przeprowadzone w Hasselt University w Belgii pokazało, że w moczu rybnickich dzieci znajdowało się aż pięciokrotnie więcej rakotwórczej sadzy niż u dzieci ze Strasburga. W Polsce na skutek zanieczyszczenia powietrza wciąż umiera ponad 40 tys. osób rocznie. Przykład Rybnika pokazuje, że dzięki staraniom samorządu możliwa jest ochrona zdrowia i życia mieszkańców miast i wsi.
Szczegóły rankingu na stronie: Polski Alarm Smogowy
Program Czyste Powietrze w liczbach (aktualne dane dotyczące Rybnika):
liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 6.675
liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 5.056
łączna kwota wypłaconych dotacji: 59.025.763,42 zł
- Spektakularna poprawa jakości powietrza w Rybniku była możliwa dzięki wymianie kilkunastu tysięcy kopciuchów. Rybnik jeszcze kilka lat temu był na czele rankingów smogowych teraz jest na dobrej drodze do spełnienia norm WHO. Brawo Rybnik - komentuje w serwisie X Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Na chwilę obecną w Rybniku zostało jeszcze ok. 5 tys.kotłów na węgiel, które nie spełniają docelowych wymagań śląskiej uchwały antysmogowej – wynika to z danych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W 2018 roku wg szacunków w domach jednorodzinnych w Rybniku istniało co najmniej 14 tys. źródeł kwalifikujących się do wymiany – jak widać mieszkańcy dokonali znacznego postępu. Warto dodać, że wszystkie budynki miejskie - szkoły, przedszkola, domy kultury, administracyjne i inne – są już czyste. Ostatnim wyzwaniem pozostają mieszkania komunalne Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, tu na 4519 mieszkań, pozostało do wymiany 613 pieców na węgiel.
- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy są już po stronie czystego powietrza, to jest etap, kiedy mówimy: Ni ma gańby, jest luft – podsumowuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |