Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Udział nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 36 w Rybniku w międzynarodowym szkoleniu na Teneryfie
W dniach 5 - 11 maja 2024 r. nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 36 w Rybniku wzięły udział w międzynarodowym szkoleniu „Learning By Doing: Games and Activities to Develop the Whole Child” na Teneryfie. Szkolenie odbyło się w ramach programu Erasmus+, którego koordynatorką w szkole jest pani Marzena Kuś – nauczycielka języka angielskiego. Kurs miał pomóc uczestnikom między innymi w określeniu i rozpoznaniu korzyści płynących z aktywnego uczenia się, w ocenie i doborze odpowiednich technik uczenia oraz w zaprojektowaniu aktywnych zajęć edukacyjnych zwiększających zaangażowanie uczniów w proces nauki.
Total Physical Response (TPR)
Pierwszą metodą nauczania języka, z którą zapoznali się uczestnicy kursu była TRP. Opiera się ona na koordynacji języka i ruchu fizycznego, a więc na uczeniu się nowych słów i zwrotów poprzez ruch. Tę niezwykle ciekawą metodę uczestnicy poznawali na zajęciach z jogi, by następnie wykorzystać poznaną teorię do uczenia się nawzajem swoich ojczystych języków. W trakcie zajęć było dużo śmiechu i pozytywnych emocji.
Uczenie się przez dociekanie
Podczas wizyty w Parku Krajobrazowym Anaga uczestnicy kursu, pracując w grupach, poznawali kolejną metodę pracy z uczniami - metodę uczenia się poprzez dociekanie. Polega ona na zdobywaniu wiedzy poprzez eksperymentowanie, zadawanie pytań i analizę wyników. Efektem wspólnej pracy były prezentacje video na temat fauny i flory poznawanego regionu.
Student – led approaches to teaching
Założenia kolejnej poznanej metody nauczania oparte są na przekonaniu, że uczniowie najlepiej przyswajają wiedzę, gdy samodzielnie odkrywają nowe pojęcia i związki między nimi. Nauczyciel w tym procesie pełni rolę przewodnika, który prowokuje uczniów do badania, eksperymentowania i samodzielnego odkrywania. W ramach praktycznej realizacji metody nauczyciele wybrali się na lokalny targ, kupili składniki do gazpacho i salmorejo, a następnie przygotowali hiszpańskie dania na zajęciach. Bezsprzecznie można pokusić się o stwierdzenie, że projekty kulinarne mogą być pretekstem do poznawania nie tylko teorii – ale poprzez wykorzystanie procesu integracji sensorycznej, matematyki, plastyki, doskonalenia umiejętności czytania i pisania - pozwalają na doskonalenie takich kompetencji jak: współpraca w grupie czy zarządzanie budżetem domowym. W każdym razie było to bardzo pyszne zadanie!
Poznawanie kultury, tradycji i ciekawych miejsc
Po intensywnych dniach zajęć i wytężonej pracy w salach wykładowych, był również czas na poznanie historii, tradycji i kultury Teneryfy. Uczestnicy zobaczyli urocze zakątki miasta La Laguna, które ze względu na liczbę zabytków wpisano na listę światowego dziedzictwa
UNESCO. Zorganizowana została bardzo ekscytująca wycieczka na wulkan Teide - to trzeci najwyższy i najokazalszy wulkan na świecie. Stanowi on też najwyższe wzniesienie zarówno na Wyspach Kanaryjskich, jak i w całej Hiszpanii.
Szkolenie pogłębiło wiedzę i umiejętności nauczycieli w zakresie aktywnych strategii uczenia się. Kurs Erasmus+ był wspaniałą okazją do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń w międzynarodowym środowisku.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |