Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jubileusz 70-lecia KGW Szczejkowice [FOTO]
W niedzielę, 23.06., jubileusz 70-lecia istnienia świętowało Koło Gospodyń Wiejskich w Szczejkowicach.
- Koła Gospodyń Wiejskich są częścią kultury i tradycji regionalnej, w wyjątkowy sposób reprezentują nas nie tylko w województwie, ale również w całym kraju. Dziś składamy Wam najlepsze życzenia. Serdecznie dziękuję wszystkim Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Szczejkowicach za ich całą działalność - podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
Życzenia na ręce gospodyń złożyli również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska Sołtys Sołectwa Szczejkowice Ryszard Bluszcz, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz zaproszeni goście.
- Zaproszenie do wspólnego biesiadowania to nasza forma podziękowania za to, że przez lata byliście i mamy nadzieję - nadal będziecie przyjaciółmi Koła Gospodyń Wiejskich w Szczejkowicach. Przyjmijcie Państwo podziękowania od całego Koła za okazane serce, dobrą wolę i dobre słowo - mówiła Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Szczejkowicach Marzena Kania. - 70 lat to pokolenia, które przed nami tutaj żyły i pracowały. Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości do ojczyzny. Koło Gospodyń Wiejskich niesie to szczególne zadanie umacniania tradycji w kulturze. To nasza życiowa pasja - dodała.
Koło Gospodyń Wiejskich w Szczejkowicach zostało założone w 1954 roku. Jego pierwszą przewodniczącą została Klara Kwaśna, a razem z nią w zarządzie zasiadły: Emma Bożyk, Gertruda Wodok, Marta Cyfka i Elżbieta Gorzawska. Koło liczyło wówczas 10 członkiń.
W 1963 roku nastąpił wybór nowej Przewodniczącej Koła. Funkcję tę objęła Marta Cyfka. Pomimo trudności, z jakimi borykało się wówczas Koło, gospodynie zakupiły sprzęt gospodarstwa domowego na pięćdziesiąt osób, założyły jego wypożyczalnię, a środki pozyskane w ten sposób inwestowały w kursy kroju i szycia.
W 1969 roku KGW Szczejkowice liczyło 37 członkiń. Po raz pierwszy zorganizowano wówczas uroczysty wieczorek a także wycieczkę z okazji Dnia Kobiet. Organizowano również zabawy taneczne oraz ogniska.
W 1970 roku zrodziła się potrzeba zorganizowania tzw. Dziecińca, czyli miejsca, gdzie gospodynie pozostawiały swoje dzieci pod opieką podczas żniw. Akcja trwała 4 tygodnie i skorzystało z niej 25 dzieci. W latach 1976 - 1979 w Kole działało 56 członkiń.
W 1993 r. funkcję Przewodniczącej objęła Maria Fojcik, powołując nowy Zarząd, w skład którego weszły: Krystyna Szymała, Gertruda Palus, Danuta Pieter, Liselota Szymura, Anna Tkocz i Kornelia Szuster. Panie kontynuowały założenia poprzedniczek, a pracę na rzecz lokalnej społeczności przeplatały wycieczkami, organizowaniem wczasów i pielgrzymek, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem społecznym.
W 1994 roku zorganizowano jubileusz 40-lecia istnienia Koła, ożywiając jednocześnie jego działalność poprzez kursy, szkolenia oraz wspólne wyjazdy.
W 1999 roku członkinie Koła uhonorowano Orderem Serca Matkom Wsi nadawanym przez Centralny Zarząd Kółek Rolniczych.
Przez kolejne lata działalności KGW Szczejkowice działało prężnie na rzecz rozwoju wsi, integrując mieszkańców, inicjując wiele imprez edukacyjnych i rekreacyjnych.
W 2023 roku powołano nowy zarząd Koła. Przewodniczącą została Marzena Kania, Zastępcą Przewodniczącej Gabriela Jagiełło, Skarbnikiem - Monika Broda a Sekretarzem Anna Dykowska.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |