Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zjeżdżalnia na blisko 200 m. Nowa Fala rośnie w oczach
W Parku Śląskim trwa budowa kąpieliska Fala. Nowy obiekt ma zostać oddany do użytku w maju 2025 roku W konferencji podsumowującej zakres prac uczestniczyli marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.
„Historia Fali wiąże się nierozerwalnie z Parkiem Śląskim. Wszyscy spędzaliśmy tu czas albo marzyliśmy, by to robić, dlatego cieszę się, że po latach uda się ożywić to miejsce. To jeden z symboli parku i jedna z inwestycji, która odnowi wizerunek tego miejsca i będzie służyć nam wszystkim. Zainwestujemy w Park Śląski prawie 580 mln zł, po to by przywrócić mu dawny blask i by przez kolejne lata był magnesem przyciągającym mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region” – podkreślał marszałek Wojciech Saługa.
Wartość inwestycji to ponad 135 mln zł. Nowa Fala będzie dysponowała kompleksem czterech zjeżdżalni wodnych: „Anakonda”, „Kamikadze”, „Racer” i „Wahadło”. Najdłuższa z nich ma 118,5 m długości, a dwie pierwsze zostały wyposażone w systemy „Start-Stop” z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników. Generator fali będzie w stanie tworzyć fale o wysokości nawet 1,1m. Oprócz tego może wytworzyć ich różne wzory, np. diament, złam w prawo, równolegle.
Budowa kąpieliska Fala jest częścią procesu modernizacji Parku Śląskiego.
„Od 2018 roku trwa proces rewitalizacji Parku Śląskiego, dzięki któremu realizujemy kolejne projekty. Dziękuję za zaangażowanie władz regionu w to przedsięwzięcie, za wsparcie finansowe, dzięki czemu zakres prac przy kąpielisku Fala jest tak zaawansowany. Wierzę, że w maju 2025 roku oddamy ten obiekt do użytku i piersi użytkownicy będą mogli skorzystać z atrakcji, które będą na pewno unikalne w skali kraju i wzbogacą ofertę Parku Śląskiego” – mówił Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.
W ramach przedsięwzięcia zostały wybudowane trzy budynki: wejściowy, techniczny oraz techniczny z basenem na dachu. W budynkach znajdą się strefy socjalne, sanitarne i techniczne. Na terenie znajdą się toalety, natryski, amfiteatr z siedziskami, tarasy, miejsce na gastronomię, pomieszczenia dla ratowników, kasa oraz pomieszczenia socjalne z aneksami kuchennymi dla pracowników kąpieliska.
Na terenie obiektu znajdą się elementy małej architektury: ławki, kosze, stojaki na rowery i hulajnogi. Dostępnych będzie 13 przebieralni (wśród nich 4 dla osób niepełnosprawnych) oraz szafki depozytowe. Przy przebieralniach znajdzie się 520 szafek zamykanych, przy budynkach wejściowym oraz technicznym 440 szafek.
Odtworzony zostaje historyczny symbol Fali – wieża o wysokości 14,2 m, o charakterystycznym łukowym kształcie z atrapami ówczesnych skoczni. Skoki będą odbywać się z nowoczesnych konstrukcji stalowych o wysokościach 1 m, 3 m i 5 m do basenu o głębokości 4 m.
Z kąpieliska będą mogły skorzystać jednocześnie 2673 osoby. Sprzedaż biletów będzie realizowana przez system ESOK – elektroniczny system obsługi klienta. Powierzchnia sumaryczna lustra wody to 3800 m2. Na terenie kąpieliska znajdzie się 5 basenów – rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci, basen do skoków. W basenach znajdą się takie atrakcje jak, np. kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna, zamek dla dzieci.
Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Baseny będą ogrzewane za pomocą wysokoefektywnych, sterowanych inwertorowo, powietrznych pomp ciepła. Technologia uzdatnienia wód basenowych jest w pełni zautomatyzowana, co zmniejsza liczbę osób niezbędnych do obsługi instalacji, a samo uzdatnianie będzie odbywało się za pomocą najnowszych i bezpiecznych technologii.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |