Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnik w eksperckim gronie
Pracownica rybnickiego magistratu - Małgorzata Drożdż – została członkiem Zespołu legislacyjnego do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów, przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Zespół, powołany 6 czerwca br. przez Minister Klimatu i Środowiska Paulinę Hennig-Kloskę, będzie łączył środowiska naukowe, eksperckie, rządowe, samorządowe i pozarządowe. Grupa będzie pracowała pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody Mikołaja Dorożały.
W skład Zespołu powołani zostali przedstawiciele świata nauki, organizacji branżowych w zakresie architektury krajobrazu i arborystyki oraz organizacji pozarządowych, rządu i samorządu. Do grona ekspertów zaproszono przedstawicieli Federacji Arborystów Polskich, Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Fundacji FOTA4Climate, Fundacji Ekorozwoju oraz samorządów: Warszawy i Rybnika.
Reprezentująca samorząd Rybnika Małgorzata Drożdż jest pracownicą Referatu Ekologii Urzędu Miasta i Certyfikowanym Inspektorem Drzew. Od wielu lat zajmuje się ochroną drzew i krzewów w mieście oraz aktywnie działa społecznie na rzecz ochrony przyrody.
- Zadaniem nowo powołanego Zespołu będzie opracowanie założeń aktów prawnych ustanawiających zasady wzmocnienia ochrony drzew i krzewów oraz sformułowanie rekomendacji opinii dla ministra dotyczących zmian przepisów prawa zapewniających taką ochronę – wyjaśnia Małgorzata Drożdż. – Obecność Rybnika w tym gronie to wyróżnienie i prestiż dla naszego miasta. To również ważna szansa na wymianę doświadczeń – podkreśla.
Wprowadzone przepisy będą wpływały przede wszystkim na większą ochronę zielonego środowiska miejskiego, trwałe wzmocnienie ochrony istniejącej zieleni, redukcję miejskiej wyspy ciepła i niwelowanie zjawiska lokalnych podtopień (poprzez rozwój zielonej retencji), zahamowanie postępującej utraty różnorodności biologicznej oraz zapewnienie właściwego schronienia dla ptaków, co przyczyni się do sukcesu wyprowadzenia lęgów.
Prace Zespołu mają skupić się m.in. na zdefiniowaniu pojęcia drzewa, jego uszkodzenia i zniszczenia, wysokości i sposobie naliczania kar administracyjnych za uszkodzenie lub zniszczenie drzew, kryteriach wydawania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów, regulacjach w zakresie nasadzeń zastępczych, kompensacji strat spowodowanych przez wycinkę drzew, działaniach na rzecz zachowania istniejących drzew i krzewów w procesie inwestycyjnym oraz zasadach informowania o planowanym usunięciu drzewa lub krzewu.
Więcej na temat prac Zespołu na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |